dnes má meniny Viola
zajtra Gertrúda
18.5. 2022
Domy len pre bohatých? Ulovte rodinné bývanie za rozumnú cenu!
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Je to večná otázka a dilema mnohých rodičov: Ako zabezpečiť kvalitné a útulné bývanie pre rodinu? Je vhodnejší byt alebo rodinný dom? Ak má vyhovovať nielen vám, ale všetkým členom rodiny, je nevyhnutné vziať do úvahy viacero faktorov. Poradíme vám, na čo sa pri hľadaní ideálneho príbytku zamerať a ako v záplave možností a ponúk nájsť ten správny smer.

Bezbolestná voľba pre vašu peňaženku
Už dávno neplatí staré dobré pravidlo, že dom je luxus a byt predstavuje dostupnejšiu alternatívu. Pokiaľ sa zorientujete v cenách bytov v novostavbách, zistíte, že značne prevyšujú ceny pozemkov a domov na predaj, ktorých je na dedinách a odľahlých oblastiach Slovenska nemalé množstvo. Nízke ceny týchto rodinných domov mimo väčšie mestá sú však vyvážené nedostatkom pracovných príležitostí a horšou dopravnou dostupnosťou v danej lokalite. Dôležitým aspektom pri rozhodovaní sú teda aj náklady na dopravu pri ceste do zamestnania a za vybavovaním nevyhnutných záležitostí (nákupy, banky, lekárska starostlivosť a pod.)

Stanovte si priority
Je teda jasné, že otázka ceny vám nepomôže jednoznačne vyradiť z hry ten nákladnejší variant, aby ste sa jednoducho zamerali na lacnejšie bývanie. Je skutočne dôležité zvážiť priority vás a vašej rodiny. A nejde iba o klasické rozhodovanie: mesto vs. dedina, pretože i v malom meste môžete zohnať bývanie v panelovom byte a na okraji veľkého mesta domček so záhradkou. Na západnom Slovensku vás v porovnaní s Bratislavou príjemne prekvapia napr. ceny realít v Trnave, finančne nenáročné bývanie ponúkajú aj mestá v ďalších častiach Slovenska – dostupný domov za rozumnú sumu vám ponúknu prešovské, ružomberské ale aj niektoré popradské reality.  

Pokiaľ už máte alebo plánujete mať deti, zvážte, či im chcete dopriať bezpečné zázemie na detské radovánky v podobe vlastnej záhrady. Ďalšia dôležitá otázka sa týka veľkosti vysneného bývania. Vystačíte si s malým bytom, pretože každú voľnú chvíľu trávite na výletoch a návštevách u rodičov, alebo potrebujete dostatok priestoru a súkromia a izba pre hostí je pre vás nevyhnutnosťou?

Veľká rodina vs. rodič samoživiteľ
Sny o rodinnom bývaní budú tvarované aj podľa toho, či máte partnera, na ktorého sa v prípade finančnej núdze ale aj občasných domácich opráv môžete spoľahnúť. Zabezpečený manželský pár so stabilnou pracovnou pozíciou bude premýšľať vo väčšom meradle, než napr. matka samoživiteľka s troma deťmi – tá si ťažšie poradí s nikdy nekončiacimi prácami okolo rodinného domu, do ktorých treba investovať množstvo času aj energie. Ak je to váš prípad, na niekoľkoetážovú „haciendu“ s veľkým pozemkom radšej zabudnite. Ideálnou voľbou bude malý, ale dostatočne priestranný byt, prípadne radový rodinný domček, v ktorom nenabeháte niekoľko kilometrov denne a zveľaďovanie vášho príbytku bude vyžadovať minimálnu pozornosť. Ak vám bude chýbať kúsok zelene, poobzerajte sa po útulnom balkóne či terase, kde svoje predstavy o živote v prírode môžete aspoň čiastočne kompenzovať pestovaním kvetov a okrasných drevín. Deti síce nebudú mať taký výbeh, ale množstvom spoločne stráveného času im to určite vynahradíte.    

Niekto sa chce starať o vlastný domček, natierať plot a čistiť odkvapy, iný radšej zaplatí upratovacej firme, ktorá zaňho vytrie spoločnú chodbu v bytovom dome. Niekto túži po veľkej záhrade v japonskom štýle, inému stačí balkón a kvetináč s muškátmi.

Všetky svoje požiadavky na nové bývanie si starostlivo spíšte a uvidíte, či sa z ich súčtu vynorí malý domček so záhradkou ďaleko od rušného centra alebo nadštandardný veľkometrážny byt v historickom centre Bratislavy – ak budete postupovať systematicky a preskúmate všetky možnosti, máte veľkú šancu nájsť to pravé útočisko bez väčších kompromisov.

PR