dnes má meniny Viola
zajtra Gertrúda
18.5. 2022
Hľadáte ten správny šport pre svoje dieťa? Martina Moravcová odporúča plávanie
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

S príchodom nového školského roka stoja mnohí rodičia pred otázkou, na aký šport majú prihlásiť svoje dieťa. Okrem zdravotných aspektov zvažujú aj tie finančné. Nie každý si totiž môže dovoliť splniť svojmu potomkovi sen o kariére v NHL či o víťazstve Wimbledonu. Plávanie je skvelou alternatívou pre tých, čo majú finančný limit a chcú športovú aktivitu, ktorá maximálne vyhovuje stavbe detského tela.

Takmer každý šport je lepší, ako vysedávanie doma pri počítači. Plávanie má okrem ostatných pozitív športu aj významné bonusy navyše. Mimoriadne blahodarný vplyv na zdravie a komplexný rozvoj celého tela, posilňovanie imunity, minimálne riziko zranenia a čo je najlepšie, vášmu dieťaťu môže zachrániť život.

Plávanie veľmi pozitívne vplýva na srdcovo-cievny systém, zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc, pomáha odstraňovať nedostatky a chyby pri držaní tela, nezaťažuje chrbticu, kĺby a kosti. Navyše podporuje rýchlejší pohybový vývoj dieťaťa a podporuje lepší spánok a chuť do jedla.

Náš syn hrával od šiestich rokov basketbal. Keď mal dvanásť, začal mať problémy s kĺbmi a chrbticou, preto mu lekár basketbal vyslovene zakázal. Skúsili sme plávanie a musím povedať, že sa na bolesti prestal sťažovať. Ešte sa síce niekedy ozvú pri dlhotrvajúcej fyzickej námahe, ale je to oveľa lepšie, ako predtým,“ hovorí mama 14 ročného Jakuba. Navyše plávanie patrí k finančne dostupným športom. V porovnaní s nákladmi na výbavu a tréning malého hokejistu je to približne len štvrtina.

Aby sa mohol vplyv plávania naplno prejaviť, dieťa vo veku od 6 - 9 rokov by malo trénovať minimálne 2 až 3 razy týždenne a tréning by mal trvať aspoň hodinu. Ideálna teplota vody je 25 až 27°C. „Je veľmi dôležité prekonať svoj vnútorný strach z vody, ktorý drží telo v strese. Dieťa by sa malo uvoľniť, aby správne dýchalo, nerobilo pohyby kŕčovito a zlepšovalo svoju výdrž,“ hovorí najlepšia slovenská plavkyňa Martina Moravcová. Naučiť dieťa správne dýchať vo vode je možné len vtedy, keď ju začne vnímať ako svoje prirodzené prostredie. Keď si dieťa osvojí správnu techniku plávania, pokrok sa odrazu začne dostavovať oveľa rýchlejšie.

Plávanie nie je čľapkanie

Plavecký tréning nie je relax ale drina. Preto sa na ňu treba pripraviť podobne, ako pred bežeckým, či iným tréningom. Rozcvička na suchu organizmus zahreje, rozprúdi krv vo svaloch, ponaťahuje ich. Následná rozplavba v miernom tempe pripraví telo na najnáročnejšiu časť tréningu. A v závere nesmie chýbať vyplávanie na uvoľnenie svalov. A hoci sa to nezdá, aj pri plávaní treba dopĺňať tekutiny. Veď ide o fyzickú námahu rovnako ako pri behaní, len telo sa neochladzuje potením, ale vodou. Piť treba aj pred tréningom, naopak, posledné jedlo by malo byť najneskôr hodinu pred skokom do bazéna.

Ak je v dieťati skrytý talent, pod odborným okom trénera dokáže napredovať veľmi rýchlo. Pomôcť rozvíjať talent môžu aj letné sústredenia a plavecké kempy. Jeden dokonca už pravidelne organizuje osobne naša najlepšia plavkyňa s dlhoročnými skúsenosťami zo svetového plávania Martina Moravcová v Piešťanoch. „Na mojom letnom plaveckom kempe sa mladým plavcom snažím rozšíriť ich vedomostný základ o plaveckej technike a priblížíť im filozofiu vrcholového plávania. Každoročne máme v kempe plavcov, ktorí  majú predpoklady na úspechy na svetovej úrovni. Vďaka Nadácii Poštovej banky sa kempu môžu bezplatne zúčastniť aj deti, ktorých rodičia majú slabšie finančné možnosti. Tento rok podporu získalo opäť až 42 detí,” hovorí dvojnásobná olympijská medailistka.

Podpora športového ducha v deťoch je najlepšia cesta, ako ich ochrániť pred civilizačnými chorobami, ktoré dnes vedú štatistiky úmrtnosti. „Aj z toho dôvodu mnoho projektov Nadácie Poštovej banky podporuje práve deti a šport. Chceme, aby každý mladý talent dostal šancu rozvíjať sa a rásť,“ uviedla Oľga Pažitná z Nadácie Poštovej banky.

Základná výbava pre plavca

Plavky (od 10€)

Ak už plavec začína pretekať, potrebuje aspoň troje – aby sa po odplávaní jednej disciplíny mohol prezliecť do suchých, a tak čakať na ďalší pretek. Plavky zo zmesi polyamidu a lycry sú príjemné, ale vydržia zhruba len jeden rok. Trvácnejšie sú plavky zo  100% polyesteru alebo nylonu, veľmi dobre odolávajú chlóru.

Okuliare (od 10€)

Sú potrebné pre orientáciu vo vode a chránia oči pred podráždením. Dobre sedia vtedy, keď ich podtlak po pritlačení k tvári udrží aj bez gumičky. Do bazéna sú vhodné číre alebo svetlé, s rozdvojenou gumičkou. Ochrana proti zahmlievaniu je dobrá, ale každá sa postupne stráca. Vydržia zhruba rok.

Čiapka (od 4€)

Drží vlasy, aby nezavadzali, znižuje odpor vody, chráni uši a vďaka nej rodič ľahšie rozozná vo vode svoje dieťa. Najlacnejšia je latexová, dobre sedí, ale rýchlo sa roztrhne. Lepšia je silikónová, no je o niečo drahšia. Polyesterová čiapka nie je vhodná na plavecký tréning.

Šľapky (od 5€)

Mali by patriť k výbave plavca ako prevencia pred pliesňovým ochorením nôh a nachladnutím. Mali by mať protišmykovú úpravu.

Bolesti uší sa dá predísť

·         voda z ucha vymýva maz, ktorý je prirodzenou ochranou pred infekciami

·         po plávaní sa zbavte vody v ušiach naklonením hlavy na bok a potiahnutím za ušný lalok

·         nepoužívajte vatové tyčinky, ani vreckovky, aby sa v uchu nevytvorila zátka

·         ani štuple do uší nie sú vhodné

·         najlepšie je vždy po tréningu vypláchnuť ucho octovou vodou (1:1) a osušiť len zvonku uterákom

·         účinné je aj jemné namastenie zvukovodu pred tréningom napr. krémom Infadolanom

·         používajte plaveckú čiapku

Plávanie a astma

Ak je vaše dieťa astmatik, alebo je u neho zvýšené riziko tohto ochorenia, o zápise na plávanie sa radšej poraďte s lekárom. Posledné výskumy totiž dokazujú, že chlór v bazéne môže byť spúšťačom tohto ochorenia, resp. jeho zhoršenia. Plávanie ako také je však pre astmatikov vhodný šport, pretože vlhkosť prostredia je priaznivá pre sliznice a pomáha čistiť vzduch. Mali by ale radšej vyhľadávať prírodné vodné plochy a nie chlórované bazény.

Naďa Urbanová, Nadácia Poštovej banky