dnes má meniny Ela
zajtra Urban
24.5. 2022
Ekologické upratovanie
Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Je predvianočný čas upratovania, leštenia ... nakoniec zaslúžene blahodárneho pocitu z krásne voňavej domácnosti prichystanej na vianočné sviatky. Prinášame vám informácie zo Zeleného poradcu Greenpeace - ako čistiť domácnosť jednoducho a hlavne ekologicky. 

Ak zvyknete čítať obaly od čistiacich prostriedkov pre domácnosť, pravdepodobne ste narazili na niektoré slová, ktoré nepoznáte. Ak ich neviete ani vysloviť, je pravdepodobné, že nie sú ani dobré pre životné prostredie. Inšpirujte sa radšej týmito domácimi nápadmi.


Univerzálny čistič
1/2 šálky (125 ml) prírodného mydla
4 litre horúcej vody
Pre vôňu a rozpustenie tuku pridajte 1/4 šálky (60 ml) citrónovej šťavy.
Tento čistič je bezpečný pre všetky povrchy, mal by sa opláchnuť vodou, a je účinný pre väčšinu čistiacich prác. Pre silnejší roztok zdvojnásobte dávku mydla a citrónovej šťavy.
 
Dezinfekčný prostriedok
Zmiešajte 50-100 ml eukalyptového oleja s jedným litrom vody.
Môže sa použiť v spreji, ale nezabudnite pred použitím zmesou potriasť, aby sa olej rozptýlil.
 
Čistiaci prášok
Použite kefu s pevnými štetinami a prírodné mydlo v kombinácii buď s jedlou soľou alebo sódou bikarbónou.
Jedlá sóda na vlhkej špongii je účinná na väčšine povrchov. Pre vôňu môžete tiež pridať aromatické bylinky alebo kvety. Dajte prísady do mixéra a mixujte, kým zmes nie je poriadne premiešaná.
Pre špinavú zapečenú rúru, drhnite priamo jedlou sódou alebo kombináciu so silnejšou verziou univerzálneho čističa.
Nezabudnite mať pri drhnutí rukavice.
 
Osviežovače vzduchu
Komerčné osviežovače vzduchu pachy iba maskujú a vytvárajú v nose povlak z chemických látok, ktoré otupujú čuch tým, že tlmia nervy. Týmto produktom sa vyhnite. Namiesto nich skúste úplne prírodné osviežovače vzduchu - izbové rastliny. Alebo skúste tieto prírodné recepty na znižovanie zápachu a pridajte do vášho domu vôňu: do smetného koša alebo chladničky použitie jedlú sódu na zníženie zápachu pri jeho zdroji. 
Rozpustite 1 lyžičku (5 ml) jedlej sódy v 2 šálkach (500 ml) horúcej vody, pridajte 1 polievkovú lyžicu (5 ml) citrónovej šťavy. Roztok prelejte do rozprašovača a použite ako osviežovač vzduchu.
Položte niekoľko plátkov citrónu, klinčeky alebo škoricu do misky s dostatočným množstvom vody, zvoľna povarte hodinu alebo dve.
 
Tekuté mydlo
Nastrúhajte do rajnice prírodné mydlo. Zalejte vodou a duste na miernom ohni, kým sa všetko neroztopí. Pridajte do vody trochu octu pre odstraňovanie škvŕn a mastnoty. Prelejte do fľaše a používajte ako každé iné tekuté mydlo.
 
Zrkadlá, sklá a okná
Umývajte vodou a prírodným mydlom, pretrite potom roztokom z 1 dielu octu a 4 dielov vody. Namiesto papierových utierok používajte znovu použiteľné handry.
 
Koberce
Na úplné vyčistenie a odstránenie pachu z kobercov existuje jednoduchý tip: povysávajte, hojne posypte kukuričným škrobom alebo jedlou sódou, nechajte hodinu pôsobiť a potom znova povysávajte. Pre silnejšie škvrny skúste studenú sódu alebo opakovane vysajte s octom a mydlovou vodou.
 
Leštidlá
Väčšina kupovaných leštidiel obsahuje rozpúšťadlá škodlivé pre životné prostredie. Aerosólové spreje sú nehospodárne a obsahujú škodlivé plyny.
Leštenie nábytku:
1 lyžičku (5 ml) citrónového oleja v 1 hrnčeku (250 ml) rastlinného oleja. Nanášajte čistou a suchou handrou.
Leštenie podlahy:
Rozpustite 1/8 šálky (30 ml) parafínu vo vodnom kúpeli. Pridajte 1 liter minerálneho oleja a niekoľko kvapiek citrónového oleja. Nanášajte handrou, nechajte zaschnúť a vyleštite.
Leštenie kovov
Meď: Skúste citrónovú šťavu a trochu soli alebo horúci ocot s trochou soli na handričke.
Chróm: Skúste bielu múku na suchej handre.
Mosadz: Skúste rovnaký diel soli a múky s trochou octu na suchej handre.
Striebro: Priveďte do varu vo veľkom hrnci: 1 liter vody, 1 polievkovú lyžicu (15 ml) soli, 1 lyžicu (15 ml) jedlej sódy a prúžok alobalu. Ponorte do toho striebro, povarte po dobu 3 minút a leštite mäkkou handričkou. Alebo leštite pastou zo zmesi popola a vody. Tieto metódy by mali byť vykonané len na rýdzom striebre a nie na postriebrených predmetoch!
 
Tu nájdete niektoré základné čistiace prípravky, ktoré šetria nielen peniaze, ale sú aj bezpečnejšie pre vás. Možno sa tak zbavíte aj neželaných alergických reakcií, ekzémov a iných problémov, ktoré môžu spôsobiť agresívne čistiace prostriedky a pomôžete aj životnému prostrediu.