dnes má meniny Mikuláš
zajtra Ambróz
6.12. 2021
Keď vianočné pečenie popáli
Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Moderná prvá pomoc pri domácich popáleninách hydrogélovými náplasťami
 
Vianoce sú aj časom vôní, ktoré sa šíria z kuchyne. Adventné pečenie prináša nielen pohodu, ale občas aj drobné „kuchynské“ poranenia. K štatisticky najčastejším domácim úrazom patria popri rezných ranách ostrými kuchynskými nástrojmi hlavne popáleniny. Rýchly odborný zásah môže zmierniť bolesť a urýchliť hojenie rán.
 

Popáleniny sú zranenia, ktoré vznikajú pôsobením vysokých teplôt na povrch tela, či už je to priamy oheň, dotyk s horúcimi predmetmi alebo špecifický druh popálenia - obarenie horúcou tekutinou. Popálenie môže vzniknúť aj pôsobením chemických látok, UV žiarením či elektrickým prúdom. V každom prípade je hojenie takto vzniknutého defektu pomalé. Ľudská koža, náš najväčší telesný orgán, sa skladá z troch základných vrstiev: pokožka (epidermis), skára –podľa mňa je to škára – treba pozrieť v slovníku (dermis) a podkožné väzivo (subcutis). Tieto tri vrstvy obaľujú naše telo, tvoria ochrannú bariéru pred vonkajším svetom a okrem iného regulujú našu telesnú teplotu. Zároveň nám sprostredkúvajú zmyslové vnemy a slúžia aj ako miesto, kadiaľ vylučujeme nepotrebné látky. Koža je veľmi pružná a zároveň pevná. Proces obnovy zdravej kože trvá približne 28 dní, toľko je cyklus života bunky kože. Popálenie tento proces významne naruší a závisí od stupňa a rozsahu popálenia, kedy sa funkcie kože úplne obnovia a koža zregeneruje.

Stupne popálenín

Kuchynské nehody, ktoré vznikajú napríklad pri pečení a varení, zväčša patria medzi ľahšie popáleniny, ktoré si zvládneme ošetriť aj doma.

Ø  Popáleniny 1. stupňa

Postihujú len povrchovú vrstvu – pokožku.

Príznaky: začervenanie, bolesť, opuchnutie

Hojenie: do 2 týždňov

Ø  Popáleniny 2. stupňa

Prenikajú aj hlbšie pod pokožku.

Príznaky: silná bolesť, vytvorenie pľuzgierov naplnených čírou tekutinou, opuchnutie

Hojenie: 2 – 4 týždne, niekedy môže vzniknúť drobné jazvy

Ø  Popáleniny 3. stupňa

Prenikajú do podkožného väziva, ničia nervové zakončenia

Príznaky: zbelenie až zhnednutie pokožky, často bez bolesti (spálené sú nervové zakončenia), zničená môže byť veľká časť podkožia

Hojenie: dlhodobé, na koži zostávajú popáleninové jazvy

V domácnosti sa stretávame s popáleninami 1. a 2. stupňa, ktoré sa týkajú najmä dlaní a celkovo rúk, zriedkavo trupu či dolných končatín.

 

Aká je prvá pomoc?

„Pri popáleninách je dôležité zachovať si rozvahu a chladnú hlavu,“ hovorí MUDr. Marika Horečná, dermatologička. „Čo najrýchlejšie zastaviť pôsobenie vysokej teploty a chladiť si postihnuté miesto prúdom studenej vody. Na popáleninu nie je vhodné dávať masti či zásypy. Povrch popálenej kože je poškodený, je vstupnou ranou infekcie, preto treba pri ošetrovaní postupovať maximálne sterilne. Ak vám pri ošetrovaní pomáha niekto v domácnosti, musí si pred ošetrením popáleniny dôkladne umyť ruky. Po ochladení je miesto postihnuté popáleninou vhodné prelepiť špeciálnou náplasťou na popáleniny. V prípade, že je popálené miesto väčšie a stupeň poškodenia ťažší, vytvárajú sa pľuzgiere, je potrebné zvážiť odborné ošetrenie. Ale ak postihnutý prestáva rýchlo cítiť bolesť alebo sa cíti v šoku, je nevyhnutné lekára vyhľadať urgentne.“

Náplasť na popáleniny

Kvalitná funkčná náplasť je určená na ošetrenie povrchových popálenín. Uľahčuje hojenie a regeneráciu kože. Špeciálne vlhké prostredie, ktoré vzniká vďaka hydrogélovému vankúšiku náplasti, umožňuje rýchlejšie hojenie. Zároveň náplasť tlmí bolesť a príjemne chladí, čo zvyšuje komfort postihnutého. Hydrogélová náplasť na popáleniny vytvára aj antibakteriálnu ochranu. Náplasti Cosmos Na popáleniny sú navyše priehľadné, takže umožňujú vizuálnu kontrolu hojenia aj bez toho, aby bolo nutné náplasť odlepovať. Zároveň je vodeodolná, takže sa s nalepenou náplasťou dá aj umývať. Náplasť vydrží na mieste až 7 dní.

PR