dnes má meniny Frederik Frederika
zajtra Viktor
25.2. 2020

V Košiciach sa bude motivovať k čítaniu

Ut, 11/11/2014 - 14:30 — mamatata

Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Knižnica pre mládež mesta Košice pripravila 4.ročník medzinárodného odborného seminára Motivačné aktivity s detským čitateľom, určeného knihovníkom a pedagógom Slovenska.  Stretnutie detských pracovníkov bude prebiehať v pobočke knižnice, LitPark na Kukučínovej 2 v Košiciach v dňoch 13. - 14. novembra 2014.

Aké vie byť čítanie

Program dvojdňového seminára zahŕňa  prednášky a prezentačné vystúpenia domácich a zahraničných lektorov zo Slovenska, Nemecka, Poľska a Čiech, ktorí do Košíc pricestujú s cieľom   ponúknuť tipy na to ako sa dá podnietiť záujem o knihu a tiež ukázať, že samotné čítanie môže byť nielen poučné, ale súčasne aj príjemné, zábavné a stimulujúce.

Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice: „Čítanie u našich detí podporuje nielen osvojenie si materinského jazyka, ale rozvíja u neho aj predstavivosť a slovnú zásobu. Je preukázateľné, že práve čitateľská gramotnosť a porozumenie k čítanému textu je cestou k ich úspechu v škole a neskôr aj v dospelosti. Práve preto sa každý rok snažíme pre pedagógov a knihovníkov sprostredkovať zaujímavé odborné prednášky a prezentačné vystúpenia s cieľom podpory čítania, pri ktorých sa navzájom učíme ako sa dá byťkreatívnym v práci s detským čitateľom a zároveň ponúkame priestor na inšpiratívnu vzájomnú výmenu skúseností pre všetkých našich hostí.“

Lektori aj z Mníchova a Rzeszova

V aktuálnom ročníku seminár ponúkne účastníkom bohaté medzinárodné zastúpenie prednášajúcich lektorov. S príspevkami vystúpia Ines Galling z Medzinárodnej knižnice pre mládež, Mníchov, Agnieszka Dworak a Joanna Rozborska z Vojvodskej a mestskej verejnej knižnice, Rzeszov, ďalej Jana Vyskočilová  z Mestskej knižnice, Sedlčany a Mariky Zadembskej z Mestskej knižnice, Třinec. Slovensko zastúpia Viera Némethová z Mestskej knižnice Petržalka, Bratislava, Božena Blaháčová a Silvia Kupcová z Hornonitrianskej knižnice, Prievidza a propagátor čítania Tibor Hujdič z Detského kníhkupectva Pána Mrkvu, ktorý príde odporučiť tie správne knihy vhodné do detských rúk. „Do zábavných hier s knihou a do podujatí motivujúcich k čítaniu už tradične zapájame aj deti zo základných a tentoraz aj z materských škôl. Aktuálne tu budeme mať podujatia Veverička a jej priatelia, Dobrodružstvo v knižnici, Žabiak a cudzinec, Pitva knihy a Lož alebo pravda, ktoré názorne ukážu ako je možné aktívne zapájať deti do čítania, aby ich kniha oslovila. A zároveň tak bezprostredne vidieť spontánne reakcie, keď ich čítanie jednoducho baví“, dodala k programu riaditeľka knižnice, Iveta Hurná.“

Projekt podporili Ministerstvo kultúry SR, Slovenská asociácia knižníc, Bratislava a Goetheho inštitút, Bratislava a 13. novembra 2014 o 9.00 hod. ho slávnostne otvorí viceprimátorka Košíc, Renáta Lenártová.