dnes má meniny Viola
zajtra Gertrúda
18.5. 2022
Banskobystrický kraj na 5 dní ožije oslavou bábkového divadla pre deti aj dospelých
Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Od 30. septembra do 4. októbra sa v Banskej Bystrici a okolí uskutoční jubilejný 20. ročník najväčšieho festivalu súčasného bábkového divadla pre deti a dospelých na Slovensku. Za posledných 10 medzinárodných ročníkov festival navštívilo viac ako 51 tisíc divákov, 238 divadelných skupín z 10 krajín Európy, USA a Izraela, ktoré odohrali 313 predstavení.  

V programe jubilejného ročníka festivalu bude počas 5 dní uvedených 21 predstavení, z toho 14 produkcií pre deti (od batoliat po tínedžerov/rky) a 7 inscenácií pre dospelé publikum, v 4 divadelných priestoroch v Banskej Bystrici a v 6 priestoroch v obciach Banskobystrického regiónu.

Celkovo sa na výbere do programu festivalu zúčastnilo viac ako 80 produkcií z celého sveta, najďalej z Brazílie a z Kene.

Sprievodné akcie sledujú dlhoročnú tendenciu festivalu prepájať rôzne druhy umení a para-divadelných aktivít pod hlavičkou viacerých druhov umenia. 
Hlavný program 20. ročníka festivalu sa podľa praxe z posledných troch ročníkov opäť delí na dva impulzy. Prvý impulz, je venovaný deťom všetkých vekových kategórií, prebieha od 30. septembra do 2. októbra v Banskej Bystrici, Ostrom Grúni, Divíne, Ladomerskej Vieske. Pokračuje aj 3. a 4. októbra paralelne s Druhým impulzom v kultúrnych domoch v Braväcove a Hriňovej.  

 
Program tohto ročníka sa snaží (opäť) tematizovať divadelné kreácie mimo schematizmu a lacnej insitnosti v tvorbe pre deti. Počas 3 dní ponúka 14 inscenácií, ktoré pochádzajú zo 6 krajín Európy (SK, CZ, PL, HU, IT, DE). Súbor z Nemecka vystúpi na festivale historicky po prvýkrát. Slovenských produkcií je celkom 5. Ide o inscenácie mladých tvorcov a tiež renomovaných umelcov a umelkýň.
 
V tvorbe pre batoľatá chce zaujať uvedením profilových scén tvoriacich pre túto vekovú kategóriu:  
"Je nám cťou, že k nám zavíta taliansky súbor La Baracca z Bologne, nestor tvorby pre batoľatá, a uvedie inscenáciu zakladateľov tejto línie, súrodencov Frabettiovcov. Divadlo Kolibri z Budapešti sa predstaví s poslednou inscenáciou pre batoľatá z dielne renomovanej nemeckej režisérky Barbary Kölling. V obidvoch prípadoch ide o autorské divadlo." Iveta Škripková, riaditeľka festivalu.  
 
Pre vyššie vekové kategórie detí sa programové impulzy sústredili na inšpiráciu pôvodnými hrami pre bábkové divadlo a súčasne literárnymi predlohami. Literárne impulzy prinášajú netradičné, často obchádzané témy (pomenované aj ako tabu témy) v kontakte s detským publikom, ako napr. bolesť a smrť. Tento ročník sa odváži ich uviesť. Okrem toho prináša podnety vo forme netradičných divadelných bábkových prostriedkov, akými sú tieňové divadlo, divadlo nepočujúcich alebo prepojenie s novým cirkusom, vzdušnou akrobaciou, odhaľujúce iné dimenzie bábkového divadla a na Slovensku absentujúce.  
"Teší nás prepájanie kultúr, myšlienok, hľadanie nekonvenčného. V tomto ročníku sme dali prednosť literárnym témam pred autorským a kolektívnym divadlom. Sme veľmi radi, že máme možnosť zoznámiť sa s produkciou z oblasti nemeckého bábkového divadla, ktoré sme dlho nepoznali. Tento ročník je symbolicky prvým, kedy sa nám podarilo nadviazať užšie spojenie s nemeckým a talianskym divadlom pre deti. Tešíme sa na diskusiu o predstaveniach a výroky detskej poroty! Veríme, že náš výber zaujme," dodáva riaditeľka festivalu.  
 
Dlhoročným cieľom Druhého impulzu je emancipácia bábkového divadla ako rovnocenného žánra v divadelnej tvorbe pre dospelých.
 
Program 20. ročníka prináša inscenácie pre mladých ľudí a dospelých, ktoré využívajú bábku a rôznorodé prvky súčasného bábkového divadla (výtvarno, objekt, maska, tieň, hra s rekvizitou, fyzické divadlo, médiá, hlasové transformácie a pod.).   
  
V programe Druhého impulzu, sa počas 2 dní (3. - 4. október) predstaví 6 produkcií zo 4 krajín (SK, CZ, IT, Izrael), z toho 3 produkcie sú slovenské. Po prvý raz sa prezentujú v tejto oblasti hostia z Izraela a z Talianska. Predstavenia odrážajú široké spektrum záujmu (od témy holokaustu cez inšpiráciu dielom maliarky a adaptáciu literárnych predlôh až po jazykové hry slovenčiny) a tiež rôznorodých divadelných prostriedkov v oblasti tvorby pre dospelých v bábkovo-divadelných produkciách.  
 
Podujatia septembrového prológu môžete navštíviť už teraz 
Od 9.9. je v divadelnom šapite, tradične situovanom v parku pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici, inštalovaná výstava Bábkové divadelné panoptikum. Výstava pozostávajúca z bábok, scén a divadelných kuriozít z piatich slovenských divadiel (Bratislava, Nitra, Košice, Banská Bystrica, Žilina) a zo SNM – Múzea bábkarských kultúr a hračiek v Modrom Kameni, je otvorená denne od 10.00 do 14.00 a od 16.00 do 18.00 hod.  
 
Okrem výstavy sa v hlavnom festivalovom stane organizujú kreatívne víkendy pre celé rodiny. Divadelno-nedivadelný projekt Familiárium mal svoju premiéru 17.9. a zaznamenal obrovský úspech u malých aj veľkých návštevníkov. Rozprávačských aj hereckých úloh sa bravúrne zhostili všetci zúčastnení a za asistencie hercov a herečiek si navzájom zahrali rozprávky Starý Bodrík a vlk, O šípkovej Ruženke a fantáziu vyburcovali v pavilóne Voľnej témy. Statočný cínový vojačik na nich čakal v podaní hereckého páru ako jednonohá čerešnička na familiárnej torte.  Familiárium sa hrá opäť v sobotu 24. 9. o 10.00 a 16.00 hod. a v nedeľu 25.9. o 10.00 hod. Po skončení festivalu sa inscenácia stane súčasťou programu BDNR. 
 
Nedeľné popoludnia patria zábavným bábkodivadelným kvízom Divadelné záhád/y/anky. Na súťažiacich a súťažiace čakajú rozličné kolá nabité interaktívnymi hrami a vedomostnými otázkami z divadelného sveta. Hlavnou cenou rodinného kvízu sú voľné vstupenky na predstavenia festivalu. Divadelné záhád/y/anky sa uskutočnia v nedeľu 25. 9. o 16.00 v divadelnom stane pod Pamätníkom SNP. 
 
Predfestivalový program sa prehupol do svojej druhej polovice, hlavný program festivalu klope na dvere...
Nenechajte si ujsť najväčšiu oslavu (bábkového) divadla v krajine a rezervujte si lístky na podujatia už teraz, prostredníctvom e-mailu vstupenky@bdnr.sk, telefonicky na 048/412 55 13, alebo si ich zakúpte online na www.ticket-art.sk  
 
Bábkarská Bystrica TOUR sa koná pod patronátom dramatika, básnika Jozefa Mokoša (Prvý impulz), pod matronátom herečky Jany Oľhovej (Druhý impulz) a poslankyne BBSK, vedúcej kultúrnej komisie Ľubice Laššákovej (TOUR 2016). 
 
Viac informácií o festivale na: www.bdnr.sk/bab  
Hlavným organizátorom festivalu je Bábkové divadlo na Rázcestí.  Zriaďovateľom BDNR je Banskobystrický samosprávny kraj.