dnes má meniny Vincent
zajtra Zora
21.1. 2021
Zacvičte s inkontinenciou!
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Téma inkontinencie býva i dnes považovaná za spoločenské tabu, a to i napriek tomu, že sa s jej príznakmi aspoň raz za život stretla jedna štvrtina populácie vo veku nad 35 rokov. I navzdory vysokému číslu tento problém správne rieši iba 14 % z nich. Ostatní sa namiesto návštevy lekára a nastavenia liečby, vrátane používania vhodných inkontinenčných pomôcok, uchyľujú k rôznym alternatívam, ktoré však ich problém nevyriešia. Z týchto dôvodov sa potom mnoho ľudí trpiacich inkontinenciou strání spoločnosti – či už ide len o bežné stretnutie s priateľmi v kaviarni alebo aktívny šport.

Zverte sa do rúk odborníkov

Ak pociťujete prvé príznaky samovoľného úniku moču, začnite ich riešiť čo najskôr. Jedine kvalifikovaný odborník môže zistiť, čo je príčinou vzniku inkontinencie, odporučiť vám vhodnú liečbu a poradiť s výberom vhodných inkontinenčných pomôcok. „Ak nie je únik moču riešiteľný cvičením, zmenou životného štýlu, liekmi alebo operáciou, potom sú výraznou pomocou vložky, napríklad ultratenké značky Depend,  vložné plienky, naťahovacie inkontinenčné nohavičky alebo aj podložky pod chorých. Obvykle má každý pacient iné problémy a odlišné nároky na inkontinenčnú pomôcku. U žien prevažuje v prípade inkontinencie menších rozmerov záujem o vložky. Ak ide o závažnú inkontinenciu u chodiacich pacientov, tak sú žiadané plienkové elastické nohavičky pre mužov alebo aj špeciálne nohavičky pre ženy. U ležiacich pacientov a ťažko chorých prevažuje záujem o inkontinenčné plienky s lepiacimi prúžkami,“ ozrejmuje urológ MUDr. Milan Gajdoš, MPH.

Cvičte poctivo a pravidelne

Nech už trpíte akoukoľvek formou inkontinencie, jej prejavy môžete zmierniť vhodne zvoleným cvičením. Efekt posilňovania je však viditeľný najskôr po troch mesiacoch. Preto je dôležité mať trpezlivosť a cvičiť poctivo a pravidelne. Najvhodnejšie cvičenie na posilnenie svalov panvového dna sú Kegelove cviky, ktoré možno cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek, bez toho, aby to vaše okolie postrehlo.

Kegelove cviky

Na začiatkuskúste zatnúť svaly panvového dna pri močení, opakovane zadržujte a uvoľňujte prúd moču. Tak spoznáte, ktoré svaly pracujúa lepšie sa vám s nimi bude neskôr pracovať. Svaly sťahujte na päť sekúnd, postupom času sa môžete dostať až na desať sekúnd. Prvé dni cvičte trikrát denne v intervalu tridsať až štyridsať sťahov a uvoľnení. Behom cvičenia dbajte na to, aby ste pravidelne dýchali. 

V stoji

Toto cvičenie môžete praktizovať prakticky kdekoľvek. Pre udržanie rovnováhy sa v priebehu cvičenia pridržujte stoličky alebo stola. Postavte sa rovno, prekrížte nohy, uvoľnite sa a zhlboka sa nadýchnite do brucha. Potom pomaly vydychujte, zároveň napnite svalstvo panvového dna a vťahujte ho nahor. Cvičenie opakujte 2-4x na jednu i druhú stranu.

 

 

V ľahu

Ľahnite si na chrbát, pod panvu si položte zložený uterák a natiahnite nohy smerom ku stropu. Prekrížte nohy v oblasti členkov a stlačte chodidlá silno k sebe. Napnite svaly panvového dna na 5-10 sekúnd a stlačte ich silno dovnútra. Cvičenie opakujte 4-6x.

 

 

Na stoličke

Sadnite si rovno na prvú tretinu stoličky a položte si nohu cez nohu. Obe ruky položte cez seba na horné stehno. Obe stehná tlačte silno proti sebe a zároveň sťahujte svalstvo panvového dna hore a dovnútra. Skúste toto napätie vydržať po dobu 5-10 sekúnd. Nezabúdajte pravidelne dýchať, pri uvoľnení sa nadýchnite, pri napätí vydýchnite. Cvičenie opakujte 2-4x na každú stranu.

 

 

Uvoľnenie

V prípade, že pocítite behom cvičenia náhly tlak na močový mechúr, predkloňte sa a pokúste sa dotknúť prstov na nohách. Tým znížite tlak a močovému mechúru sa uľaví.

 

 

 

ĎALŠIE CVIKY TU