dnes má meniny Henrieta
zajtra Vratko
28.11. 2020
Matúš (13) začal rozprávať až v 4 rokoch
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

aj to len vďaka kochleárnemu implantátu

Svetový deň počutia pripomína dôležitosť včasnej intervencie a diagnostiky sluchu u detí.

Občas máme okolo seba toľko hluku a ruchu, že by sme najradšej unikli do absolútneho ticha. Väčšina z nás takéto útočisko hľadá denne, no neuvedomujeme si skutočnosť, že počuť zvuky okolitého sveta je pre mnohých ľudí obrovskou vzácnosťou.

Jedným z nich je aj 13-ročný Matúš, ktorý dlho nepočul a v útlom detstve vôbec nerozprával. Vytvorením a zdokonalením technológií v spolupráci s prácou odborníkov sa mu však naskytla jedinečná šanca na plnohodnotný život. Vďaka kochleárnemu implantátu spoznáva naplno svet a dokonca sa zúčastnil najväčšej robotickej súťaže pre mladých.

Medzinárodný deň sluchu a počutia sa každoročne koná 3. marca 
pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). 
Deň je venovaný ľudom, ktorí trpia poruchami sluchu, stratili dar počutia
a tiež téme zdravého sluchu. 
Ústrednou témou Svetového dňa počutia 2017 je „Riešenie porúch
sluchu: investícia pre kvalitný život“. 
Cieľom je klásť dôraz na ekonomické dôsledky straty sluchu, zvýšiť
povedomie a propagovať aktivity zamerané na jeho zdravie.
Zakročme včas proti hluchote

Včasná intervencia a diagnostika sú kľúčové predovšetkým v ranom detstve. „Vhodný čas kedy začať s  rehabilitáciou porúch sluchu je v 6 mesiacoch veku dieťaťa, teda v časovom okne vývoja reči. Vtedy vieme docieliť optimálny efekt prístrojov na zlepšenie sluchu u detí s vrodenou poruchou sluchu,“ spresňuje Prof. MUDr. Milan Profant, CSc., prednosta Kliniky otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku LFUK a UNB. Prevencia, skríning, rehabilitácia prostredníctvom načúvacích prístrojov a vzdelávanie v danej problematike sú hlavnými stratégiami, ako zmierniť následky straty sluchu. Takto postihnutí ľudia majú problém vzdelávať sa, zamestnať sa a často sú odkázaní na sociálnu pomoc. Je však dôležité uvedomiť si, že mnohé poruchy sluchu sú dobre riešiteľné, a to aj vďaka kochleárnym implantátom. Tie možno považovať za akýsi zázrak, vďaka čomu môžu ľudia s ťažkou poruchou sluchu počuť svet okolo nás. Ich používanie je pohodlné a v niektorých prípadoch je prenesený zvuk takmer identický tomu prirodzenému.

MED-EL, popredný poskytovateľ systémov sluchových implantátov, 
spúšťa pri príležitosti Svetového dňa počutia 2017 globálnu kampaň.
Jej cieľom je zvýšiť povedomie o dôležitosti zdravého sluchu a súčasne
upozorňuje na potenciálne riziká, ktoré môžu sluch v priebehu života
poškodiť. Súčasťou kampane je film „Chvíľa ticha“. Emotívne ilustruje
dôležité životné momenty, v ktorých sluch využívate naplno, ale aj 
chvíle, kedy je sluch nenahraditeľný. Sú to zvuky, ktoré nechcete nikdy
zmeškať.

“Vieme, že ľudia s poruchou sluchu nedokážu naplno vnímať niektoré vzácne životné momenty”,hovorí Gerald Schwarzecker, Regional Manager spoločnosti MED-EL a dodáva: „Našou prácou sa snažíme, aby už žiadnu ďalšiu takúto situáciu nepremeškali. Bohužiaľ sa však pomerne často stretávame s dezinformáciami a zlým pochopením straty sluchu u širokej verejnosti. Narážame aj na strach spojený so stigmatizáciou a častým odmietaním problému, pričom včasná identifikácia problému spojená s exaktnou diagnostikou, intervenciou a následným riešením môže mať ďalekosiahle výhody.“


Matúš s rodičmi

Matúšovi vnútroušný implantát zmenil život o 180 stupňov

Matúškovi nevie nikto presne povedať, či sa sluchovo postihnutý už narodil alebo sa mu sluch poškodil neskôr. Je jedným z detí, ktorým bol problém so sluchom diagnostikovaný pomerne neskoro. Po narodení ich posielali z vyšetrenia na vyšetrenie a diagnózu oficiálne potvrdili až keď mal Matúš 2 roky. „Keď som mal dva roky, dali mi na ucho obyčajný strojček, ale ten mi vôbec nepomáhal. Ako štvorročný som dostal kochleárny implantát a môj život sa celkom zmenil,“ vraví teraz už 13-ročný tínedžer. „Začal som konečne pre radosť rodičov rozprávať,“ dodáva.

Robotika je jeho srdcovka

Vždy dobre naladený Matúš sa veľmi zaujíma o počítače a jeho najväčšou vášňou je skladanie a programovanie robotov. Svoje schopnosti preukázal aj na First Lego League, najväčšej robotickej súťaži pre mladých vo veku od 9 do 16 rokov. Sám tvrdí, že robotika mu otvára dvere k lepšej budúcnosti, aby sa v živote dokázal uplatniť. Kochleárny implantát umožnil nadanému školákovi vnímať vedomosti a zážitky pomocou ďalšieho zmyslového orgánu. „Môžem jednoznačne povedať, že kochleárny implantát mi veľmi pomohol a aj pomáha v mojom živote,“ hovorí jeden z najlepších žiakov nielen v triede, ale aj v škole.

TS