dnes má meniny Miroslava
zajtra Jaromír
17.2. 2019
Jedna návšteva divadla môže zachrániť až 4 ľudské životy
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Zdá sa vám nepravdepodobné, že návštevou divadla je možné zachrániť niekomu život? Záleží na správnom načasovaní. Ak totiž prídete do vybraných slovenských divadiel v týždni od 11. do 14. júna 2018, v čase od 08:00 do 11:00, a v rámci projektu Divadelná kvapka krvi, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž so spoločnosťou Kaufland darujete krv, môžete ňou pomôcť zachrániť až 4 ľudské životy. Toľko ich totiž môžu odborníci podľa prepočtov zachrániť vďaka objemu, ktorý zvyčajne pri jednom odbere krvi darcovi odoberú.

Slovenský Červený kríž (SČK) a spoločnosť Kaufland aktívne spolupracujú v rámci organizácie dobrovoľníkov na darovanie krvi už od roku 2014. Počet pravidelných darcov, ale aj prvodarcov, neustále rastie. Podľa oficiálnych štatistík sme mali na Slovensku v roku 2016 takmer 318-tisíc evidovaných dobrovoľných darcov krvi, z toho najviac v Bratislavskom, Žilinskom a Prešovskom kraji. Pravidelných darcov je približne 100-tisíc. Najviac odberov sa však uskutočnilo v Žilinskom, Prešovskom a Nitrianskom kraji. Tak neváhajte a pridajte sa do veľkej rodiny darcov krvi. Zahoďte obavy, tak ako 8 562 prvodarcov, ktorí sa vlani zapojili do lokálnych aj celoslovenských kampaní SČK zameraných na nových bezpríspevkových darcov krvi a urobte dobrý skutok, ktorý si zaslúži poklonu od nás všetkých.

VEDELI STE, ŽE ...?

 • Krvné skupiny sú v rôznych zemepisných šírkach zastúpené rôzne. Na Slovensku je najčastejšia krvná skupina typu A, potom 0, B a nakoniec AB.
 • Krv je pre ľudí mimoriadne potrebná najmä po úrazoch a nehodách. Darovaním krvi pomáhame pacientom s leukémiou, chorobami krvi, nádorovými ochoreniami či tým, ktorí čakajú na operáciu.
 • Muži môžu darovať krv 4x do roka, ženy 3x do roka.
 • V ostatných rokoch počet ocenených mnohonásobných darcov pravidelne prekračuje hranicu 11-tisíc.
 • Pravidelní darcovia bývajú oceňovaní bronzovou, striebornou, zlatou či diamantovou plaketou alebo Kňazovického medailou.
 • Od roku 2004 si pripomíname každoročne dňa 14.6. Svetový deň darcov krvi.

 

 

A ČO BY STE MALI VEDIEŤ, AK SA CHCETE STAŤ PRVODARCOM?

 • Darovať krv môže každý zdravý človek od 18-60 rokov. Darovať krv však môžu stále aj ľudia nad 60, maximálne však do 65 rokov. Platí to pre pravidelných darcov a k odberu potrebujú súhlas svojho lekára.
 • Darca krvi musí mať minimálne 50 kíl.
 • Na odber krvi by ste mali prísť oddýchnutí a večer pred odberom by ste mali vynechať športové aktivity.
 • Pred odberom krvi by ste mali vypiť veľa vody (aspoň pol litra) a môžeme si dať aj kávu, najlepšie však bez mlieka.
 • Večer pred odberom a na raňajky by ste mali vynechať tučné jedlá (údeniny, mäso, mliečne výrobky,...). Radšej si dajte niečo ľahké napr. ovocie, zeleninu, sucháre, pečivo, džem, med,...
 • Fajčiari minimálne 6 hodín pred odberom nesmú fajčiť a rovnako nie je vhodný alkohol 12 až 14 hodín pred odberom.
 • Odber krvi trvá len necelých 10 minút.
 • Po odbere krvi nie je vhodné sa niekam ponáhľať, treba si posedieť, vypiť vodu, čaj, niečo zjesť, prípadne dať si kávu.

 

Ako by ste opísali súčasnú situáciu – je na Slovensku vo všeobecnosti dostatok krvi? Prípadne, ktoré krvné skupiny majú najmenšie zastúpenie a ktoré, naopak, najväčšie?

Krvné skupiny sú v rôznych zemepisných šírkach rôzne zastúpené. Podľa dostupných zdrojov je však u nás najčastejšia krvná skupina typu A, potom 0, B a nakoniec AB. Treba však podotknúť, že každá krvná skupina je veľmi dôležitá. V prípade nedostatku ktorejkoľvek z nich sa výzvy zameriavajú práve na ňu a ľudí, ktorí ju môžu darovať.

Akí ľudia môžu darovať krv? Aké sú kritériá?

Darcom krvi môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov. V prípade starších ľudí do 65 rokov je to taktiež stále možné, pokiaľ ste pravidelným darcom, no v tomto prípade je potrebný už aj súhlas lekára. Dôležitá je aj telesná hmotnosť darcu. Musí mať aspoň 50 kilogramov. Muži môžu darovať krv štyrikrát do roka, ženy trikrát.

Ktoré skupiny ľudí chodia darovať krv najčastejšie, napríklad podľa miesta bydliska?

Podľa oficiálnych štatistík  najčastejšie darujú krv ľudia z Bratislavského, Žilinského a Prešovského kraja.

Čo by ste poradili prvodarcom? Ako by sa mali na odber pripraviť a ako by ste ich motivovali k tomu, aby sa nebáli?

Na samotné darovanie krvi sa musíme pripraviť, no nie je to nič náročné.Nevyhnutný je v prvom rade dostatočný pitný režim. Aspoň 24 hodín pred odberom je potrebné piť dostatok tekutín ako voda, čaj či ovocná šťava. Ráno pred odberom by sme mali vypiť aspoň pol litra. Je potrebné prísť oddýchnutý a naraňajkovaný. Na odber nechodíme nalačno! Fajčiari minimálne 6 hodín pred odberom nesmú fajčiť a rovnako nie je vhodný alkohol 12 až 14 hodín pred odberom. Neodporúča sa ani priveľká fyzická a psychická námaha 24 hodín pre odberom.  Samotný odber trvá  necelých desať  minút. Po odbere nie je vhodné sa niekam ponáhľať, treba si posedieť, vypiť vodu, čaj, niečo zjesť, prípadne dať si kávu.

Vedeli by ste nám povedať aj nejaký reálny príbeh človeka, ktorému darovaná krv zachránila život? Prípadne, kedy sa darovaná krv využíva najčastejšie.

Krv je pre ľudí mimoriadne potrebná hlavne pri úrazoch a nehodách. Vo veľkom množstve ju potrebujú pacienti čakajúci na operáciu, ale aj pacienti s leukémiou. Darovaním krvi pomáhame aj ľuďom s chorobami krvi či  pacientom s nádorovými ochoreniami. Krv všetkých krvných skupín je veľmi potrebná. Všetci, ktorí krv potrebujú, sú odkázaní jedine na dobrú vôľu druhého človeka darovať krv.

Aké rôzne odbery s SČK organizujete? Aké sú výsledky a koľko krvi sa vám podarilo vyzbierať za posledné roky?

14. jún bol vyhlásený za Svetový deň darcov krvi. Slovenský Červený kríž si ho každoročne pripomína rôznymi aktivitami, ako napr. slávnostným oceňovaním darcov krvi v jednotlivých regiónoch Slovenska plaketami prof. Janského či organizovaním veľkého množstva mobilných odberov. Obzvlášť sa však tešíme z už piateho ročníka Divadelnej kvapky krvi, ktorú organizujeme v spolupráci so spoločnosťou Kaufland vo viacerých divadlách na Slovensku. Tento rok sme sa rozhodli počet divadiel navýšiť a odbery sa budú konať 11.-14. júna až v 7 divadlách - Mestské divadlo P.O. Hviezdoslava v Bratislave, Štátna opera v Banskej Bystrici, Komorné divadlo v Martine, Divadlo A. Bagara v Nitre, Jókaiho divadlo v Komárne, Divadlo J. Záborského v Prešove a Mestské divadlo v Žiline. Práca „červenokrižiakov“ v oblasti náboru nových darcov krvi a organizovania odberov krvi je mravenčia a pre mnohých sa môže zdať neviditeľná. Nie je pre nás taktiež vôbec ľahké odmerať celkový vplyv celoslovenských a lokálnych náborových kampaní SČK na počet darcov krvi na Slovensku. Pozitívne však je, že v ostatných rokoch počet ocenených mnohonásobných darcov pravidelne prekračuje hranicu 11-tisíc. Vieme, že sú v našich radoch stovky ľudí, ktorí aktívne oslovujú mladých ľudí na školách a získavajú prvodarcov, organizujú pravidelné mobilné odbery a venujú sa darcom krvi vo svojich obciach či mestách. Táto práca pre nich nie je povinnosťou, ale koníčkom a poslaním, robia ju nezištne a dobrovoľne. Dovolím si povedať, že ľudia túto prácu často berú ako úplnú samozrejmosť. Tak, ako niekedy príliš samozrejme berieme to, že sú na Slovensku i inde vo svete ľudia, ktorí viackrát do roka ráno vstanú a dobrovoľne idú túto životodarnú tekutinu darovať. Našou snahou je, aby bolo takýchto ľudí čo najviac.