dnes má meniny Viola
zajtra Gertrúda
18.5. 2022
Sedem nebezpečných miest v domácnosti,ktoré sú magnetom na špinu a baktérie
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Ak sa domnievate, že máte prehľad o tom, kto sa zdržuje u vás doma a že všetkých obyvateľov vášho domova poznáte, tak ste bohužiaľ na omyle. V každej domácnosti je totiž milión všadeprítomných baktérií, s ktorými sa chtiac-nechtiac o svoje miesto k žitiu delíme. Na akých miestach sa najčastejšie vyskytujú a ako na ne, keď sa na prvý pohľad tvária neviditeľne a často o nich ani nevieme?

Kuchynské hubky, utierky a uteráky 
Nonstop vlhké hubky sú takým lunaparkom pre baktérie. Pretože sú vlastne predurčené k tomu, aby boli neustále vlhké, baktérie sa v nich veselo množia. Nemusíte im však byť vydaní napospas. Po každom umývaní prepláchnite hubku teplou vodou. Je dobré mať i nejaký antibakteriálny prípravok, v ktorom ju budete môcť jednoducho preprať a každých 14 dní ju vymeňte za novú. Podobný osud sa týka i kuchynských látkových utierok. Je fajn, keď látkové utierky vymeníte za papierové, ale presa len, vytvárate tak zbytočný odpad. Rada preto znie, používajte látkové utierky, ale po každej väčšej iniciatíve v kuchyni ich vymeňte za čisté. Tie špinavé vyperte minimálne na 40oC. Ďalší problém s vlhkosťou predstavujú uteráky. Nenechajte sa mýliť tým, že sa do nich utierate čistí, a tak sa nemôžu rýchlo zašpiniť. Nezabúdajte, že obsahujú odumreté bunky z vášho tela, zvyšky kozmetických prípravkov, ale trebárs i make-upu. Preto i v tomto prípade dbajte na ich pravidelnú výmenu, ktorá by mala byť každé tri dni.

Vypínače, úchytky, kľučky  
Na tieto plochy siahame niekoľkokrát denne. Je teda jasné, že i tu kraľujú baktérie každého druhu. Napríklad vypínač na chodbe pri hlavných dverách je to prvé, čoho sa dotknete po vstupe do bytu. Asi pre vás nebude ani novinkou, že ak ste domov šli MHD a tam ste sa držali tyčí, nikdy neviete, kto sa ich držal pred vami, a teda je umytie rúk samozrejmosťou. To isté sa týka i kľučiek a všemožných úchytiek - či už v kuchyni alebo kúpeľni. Aspoň raz do týždňa by ste ich mali riadne otrieť, napríklad mikrohandričkou Actifibre od Viledy. Jej použitie je jednoduché a rýchle, nevyžaduje si žiadne chemické prostriedky a i tak zanecháva povrchy hygienicky čisté a suché jedným ťahom.  

Látkové nákupné tašky
Sú skladné, môžete ich kedykoľvek vytiahnuť z kabelky, bez toho, aby vám tam zaberali zbytočne veľa miesta a igelitovým taškám môžete dať vďaka nim zbohom. Ale i v týchto taškách sa drží špina a baktérie. Stačí do nej dať vychladený nákup, ktorý sa po ceste domov stihne zapariť a baktériám začnú hody. Preto látkové tašky perte aspoň raz za dva týždne, aby boli potraviny, ktoré v nich prenášate, v bezpečí.

Dekoračné vankúšiky
Sedacia súprava obložená príjemnými relaxačnými vankúšikmi. Kto by si medzi nimi rád nezaleňošil? I keď dnes väčšinu vankúšikov, vrátane povlakov, možno pohodlne vyprať v práčke, mnoho ľudí to nerobí tak často, ako by sa malo. Vankúšiky spolu s povlakmi vyperte aspoň jedenkrát za tri mesiace na najvyššej teplote, ktorú vám materiál dovolí.

Mobily, tablety, diaľkový ovládač
Bezkonkurenčne „najšpinavšia“ súčasť domácnosti je drobná elektronika. Spomeňte si, koľkokrát ste si v priebehu posledných mesiacov vyčistili displeje mobilov, tabletov alebo utreli od špiny a prachu diaľkový ovládač. Dôvod, prečo to robiť častejšie, je prostý. Telefónu sa dotýkame neustále - doma, vonku, na toalete, pri varení a k tomu všetkému k nemu počas hovoru prikladáme tvár! Na displeji tak zostáva špina z našich rúk, make-upu, pleťového krému a odumreté kožné bunky. To všetko vytvára „kokteil“, v ktorom sa skvele darí rôznym nebezpečným mikroorganizmom, ktoré môžu veľmi nepríjemne komplikovať život. Zaobstarajte si preto antibakteriálne obrúsky, ktorými inkriminované plochy pretriete. Ak sa chcete vyhnúť chémii, mikrohandrička Actifibre vám preukáže skvelú službu, a to bez toho, aby ste museli použiť často dráždivé čistiace prostriedky. 

Špinavé i vyprané oblečenie, práčka
Vypranému oblečeniu za zavretým bubnom stačí malá chvíľa na to, aby sa v mokrom a vlhkom prostredí začali množiť organizmy, ktoré v práčke mať určite nechcete. Samotný bubon totiž obsahuje rôzne druhy baktérií a často je proti nim bezmocný i prací prášok. Perte preto oblečenie na najvyššej teplote, ktorú vydrží a raz za čas preperte práčku s octom, pokojne i na 90 oC. 

Okolie toalety 
Ak pri splachovaní nesklápate poklop toalety, mali by ste upratovaniu venovať väčšiu pozornosť, a to hlavne podlahe. Pri každom spláchnutí môžu baktérie z misy doletieť až do vzdialenosti dvoch metrov. Baktérie sa potom držia vo vzduchu tak dlho, kým sa neusadia ako špinavý film na povrchoch v miestnosti. Poklop preto sklápajte pred každým spláchnutím a dbajte na dôsledné vytieranie podlahy v tejto miestnosti. Ideálny pomocník je trebárs strapcový mop EWC Turbo od Viledy, ktorý sa vďaka trojuholníkovému tvaru hlavice ľahko dostanete i do ťažko prístupných miest, takže špina ani baktérie nebudú mať šancu.

Boj s baktériami sa môže javiť ako nekončiaci, ale nebojte, aby mohol náš imunitný systém správne fungovať, musí byť neustále stimulovaný, a to i vďaka týmto „domácim“ baktériám je. Takže upratovaniu zdar, ale s rozumnou mierou.

PR