dnes má meniny Edmund
zajtra Bibiána
1.12. 2020
Detský kolektív = pohroma pre imunitu?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

 

Aj vaši drobci už naplno zarezávajú v škole či škôlke? Určite majú už teraz kopec nových zážitkov, priateľstiev a vedomostí. Kolektív je však i značnou skúškou detskej imunity. Práve naše ratolesti sú často vystavované vírusom a baktériám, ktoré im môžu spôsobiť nepríjemnosti. Ako teda ochrániť svojho drobca pred častými chorobami?

Ako to s tou detskou imunitou vlastne je...

Od narodenia dieťa ochraňujú látky získané ešte počas vývoja v maternici od matky. Približne po šiestich mesiacoch si začína budovať vlastné. Po tom, ako sa imunitný systém ustáli, zvykne si na známe prostredie a podnety. Nástupom dieťaťa do škôlky, či návratom do kolektívu po prázdninách, musí opäť začať čeliť novým  stimulom.

Ak teda vaše dieťa v kolektíve len začína, určite sa pripravte na častejšie a opakované ochorenia. Zvyknúť si totiž nebude musieť len na nový režim, či nadväzovanie sociálnych vzťahov mimo rodiny a domu. Naučiť sa reagovať a účinne brániť bude treba naučiť aj detskú imunitu. Kolektív je totiž priam ideálny na šírenie vírusov a infekcií. Pokiaľ vás chytila panika a začínate uvažovať nad neskorším štartom vzdelávania vašej ratolesti, určite to nerobte. Detská imunita sa musí vybudovať sama. Dostatočne zosilnieť dokáže hlavne vďaka vystavovaniu sa novým podnetom, kedy vie reagovať vytváraním účinných protilátok.

Aby ste však nemuseli nečinne sedieť a tŕpnuť, kedy toto obdobie u vášho drobca skončí, prezradíme vám v nasledujúcich riadkoch, ako riziko nákazy vírusom v kolektíve obmedziť na minimum.  

Čisté ruky sú správny začiatok

Nielen škôlkari počas hier chytia do svojich rúk všeličo možné – spoločné hračky, kľučku, spolužiakov telefón alebo tablet. Menšie deti prostredníctvom hmatu spoznávajú svet. Naučia sa rozlišovať materiály, konzistenciu i tvary. Často sa im tak do rúk dostanú veci, ktoré nie sú práve najčistejšie. Preto je veľmi dôležité naučiť ich správne si umývať ruky už od útleho veku. Samozrejmosťou by malo byť umývanie pred jedlom, po použití WC, ale tiež po príchode do triedy a po čase strávenom vonku. Častejšie umývanie rúk by ste mali prízvukovať práve v období rozšírených infekčných chorôb. Taktiež je dôležitá správna technika. Váš drobec by nemal zabudnúť na priestor medzi prstami, nevynechať chrbát ruky a zájsť až k zápästiam. Nenechajte nič na náhodu a kontrolujte aj čistotu nechtov. Tam sa často usádza nielen nečistota, ale i nebezpečné baktérie. 

Čo je moje, nie je tvoje

Aj keď sa snažíte naučiť svoje dieťa deliť sa už od mala, od tohto zvyku by malo v určitých situáciách radšej upustiť. Používanie jedného uteráka v rodine je v poriadku. Avšak veci v hygienickom vrecúšku v škole a škole by mal používať len jeho majiteľ. Školákom postačí mydlo a uterák, menším nezabudnite pribaliť zubnú kefku a pastu.

Podobne to platí i v jedle. Dieťa by malo mať jasno v tom, prečo nejesť po druhých. Infekčné ochorenie môže byť len na začiatku, kedy nie sú príznaky viditeľné. Stačí však niekoľko kúskov obľúbenej sladkosti od spolužiaka a niekoľko dní kašľu a smrkania sa vášmu dieťaťu nevyhne.

Vyriešte problém so smrkaním

Smrkanie je pre mnohé deti problém. Nemusí ísť vždy len o menšie deti, často sú to aj čerství školáci. Naučiť sa správne vyprázdňovať nos je dôležité nielen z preventívneho hľadiska, ale je i otázkou hygieny. Aj keď väčšina detí má s touto činnosťou problém, niektoré ju dokonca zaťato odmietajú, snažte sa riešiť podobné situácie. Vysvetlite dieťaťu prečo je dôležité a ako správne na to.

Myslite preventívne

Ako sme už poznamenali vyššie, kolektív býva pre imunitu dieťaťa veľkou skúškou. Obzvlášť to platí pre jesenné a zimné obdobie, kedy prichádzajú do styku s vírusmi dennodenne. Nezabúdajte preto dohliadať na prijímanie dostatku vitamínov a svojho drobca učte zásadám zdravého životného štýlu.

Skvelým pomocníkom na posilnenie imunity môže byť aj  želé The Simpsons s obsahom vitamínov, minerálnych látok a rastlinného extraktu. V balení tohto výživového doplnku nájdete 2x želé s piatimi ovocnými príchuťami grep, pomaranč, citrón, jablko a jahoda + malina, ktoré ulahodia chuťovým pohárikom všetkých detí. Vitamíny skupiny B, vitamíny C a E obsiahnuté v The Simpsons prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému, normálnej činnosti nervovej sústavy a normálnej psychickej činnosti, zníženiu miery únavy a vyčerpania a ochrane pred voľnými radikálmi. Vitamíny D3 a zinok zase prispieva k normálnemu rastu a vývinu kostí u detí a udržaniu normálneho stavu kostí a zubov. Súčasťou balenia The Simpsons je aj darček – inteligentná zábavná plastelína! Naťahuje sa, trhá a dokonca skáče! Modelovanie rôznych útvarov či postáv podporuje kreativitu i jemnú motoriku vašich ratolestí. Dá sa však využiť aj ako skvelá antistresová pomôcka. Multivitamíny The Simpson nájdete navyše v ružovej verzii pre dievčatá a v modrej pre chlapcov.

Viac info na www.nasevitaminy.sk

PR