dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
Všetko, čo potrebujete vedieť o detských zúbkoch
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Detské zuby dokážu potrápiť, a keď už sú konečne vonku, tak je to starosť navyše. Kedy môžete očakávať prvé zúbky, ako sa o ne starať a kedy prvýkrát ísť na prehliadku k zubnému lekárovi? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku.

Z fotiek všetkých malých detí je jasné, že ako prvé zúbky sa vždy tlačia na svet spodné rezáky. Zvyčajne ich môžete očakávať medzi 6. a 8. mesiacom, ale nie je nič nezvyčajné, keď sa objavia skôr alebo neskôr až okolo jedného roka. Riešiť, že vaše dieťatko ešte nemá žiadny zúbok, je čas, až keď sú mu dva roky.

Je možné sa na rast zúbkov pripraviť?

Rast zúbkov vždy sprevádzajú opuchnuté a citlivé ďasná. Najviac uľavujú chladivé hryzátka a samozrejme upokojujúce a chladivé gély, ktorých je v lekárňach dnes pomerne veľké množstvo. U niektorých detí sa môže objaviť zvýšená teplota, niekedy tiež hnačka či vracanie. Nikdy neviete, ako bude dieťa na zuby reagovať, ale väčšina detí je pri raste zúbkov plačlivá a zle spí.

Kedy začať zúbky čistiť a ako?

Zúbky by ste mali začať čistiť už po tom, čo sa objaví prvý. Stačí iba namočenou detskou kefkou , pastu nie je nutné spočiatku používať. Správna detská kefka má malú hlavičku a veľmi jemné vlákna. Praktická hlavne pre vás bude dlhšia rukoväť, aby sa na ňu vošla vaša, ale aj detská ruka. Existuje niekoľko značiek, ktoré vyrábajú detské kefky, medzi najobľúbenejšie ale patrí TePe - najmä kvôli nízkej cene, a Curaprox, pretože ide o značku s povesťou kvalitných kefiek.

Ak by ste aj napriek tomu chceli začať rovno s pastou, tak do dvoch rokov je lepšie vybrať prírodnú zubnú pastu. Je to preto, že dieťa väčšinu pasty prehltne a prírodné zubné pasty by nemali zaťažovať detské zažívanie. Medzi najznámejšie prírodné detské pasty patrí Weleda, ktorá nemá ani nijako výraznú chuť, takže vďaka tomu nenaučíte deti na sladkú chuť pasty. Tiež je lepšie používať zubnú pastu bez fluoridov a fluoridy pridať až od dvoch rokov. Množstvo fluoridov v zubných pastách je potrebné vždy strážiť. Do troch rokov by pasta nemala mať viac ako 400 ppm fluoridov, potom môžete nadviazať pastou s 400 až 600 ppm fluoridov a od siedmich rokov už možno vyberať pastu až s 1400 ppm fluoridov.

Pri starostlivosti o prvé detské zúbky je tiež potrebné dať si pozor na niekoľko vecí. Jednou z nich je, aby si dieťa zvyklo, že čistenie zubov je súčasťou každého rána a každého večera. A potom sú tu dve tzv. infekčné okna. Prvé pokrýva 6. až 31. mesiac veku a druhé je okolo šiesteho roka, kedy sa mení mliečny chrup za trvalý. V týchto obdobiach je potreba vyvarovať sa olizovaniu detských lyžičiek, olizovaniu cumlíkov, zaspávaniu s dojčenskou fľašou a tiež obmedziť kontakt zubov so sladkými potravinami a nápojmi, lízankami a cukríky.

Kedy ísť prvýkrát k zubárovi?

S prvou návštevou v zubárskom kresle neváhajte. Aj keď počas prvých niekoľkých návštev ide najmä o poznávanie prostredia a tiež o to, aby si vaša ratolesť zvykla na to, že jej do úst siaha niekto cudzí. Keď by ste išli k zubnému lekárovi prvýkrát až s nejakým problémom, dieťa by si mohlo so zubárskou ordináciou spojiť traumatický zážitok a nabudúce by ste mohli bojovať s tým, ako vôbec dieťatko do ordinácie dostať.

Autor: Nazuby.eu

PR