dnes má meniny Ela
zajtra Urban
24.5. 2022
Železo počas tehotenstva je kľúčové. Prečo je dôležité a ako ho dopĺňať?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Správny a zdravý vývoj dieťatka by mala každá budúca mamina podporovať už keď je bábätko v brušku. Zamysleli ste sa pred kupovaním výživových doplnkov, čo vlastne skutočne potrebujete? Jednou zo základných mikroživín, ktorú musí tehotná žena do tela dopĺňať je železo – či už vhodnými potravinami, ktoré železo obsahujú alebo aj efektívnymi doplnkami výživy. Železo je pre tehotné ženy nevyhnutné a preto pri jeho nedostatku majú neskonalú chuť na mäso, pretože to obsahuje pre ne najľahšie prijateľnú formu železa – hémové železo.

Ktoré potraviny sú bohaté na železo?

V živočíšnych potravinách sa nachádza hémové železo, v rastlinných nájdeme nehémové. Aký je medzi nimi rozdiel? Hémové sa vie do nášho tela vstrebať niekoľkonásobne lepšie ako nehémové.Zdrojom hémového je červené mäso (hovädzie, bravčové, prípadne vnútornosti – pečienky), zdrojom nehémového sú strukoviny, listová zelenina, semiačka atď. Pozor! Čaj, káva, mlieko, kakao dokážu významne znížiť vstrebávanie rastlinného, nehémového železa. Niekedy však pestrá strava na doplnenie železa nestačí. Čo treba vtedy robiť?

Železom vyživujete aj dieťatko – prečo zvýšiť hemoglobín?

Nároky dieťatka na železo sa postupne zvyšujú, ako v brušku rastie. Zásoby železa máme v pečeni, ale najviac sa ho nachádza v krvi, tam plní svoju úlohu. Ak má žena málo železa v krvi, aj bábätko má obmedzený prístup ku kyslíku, teda nedostatočne dýcha. A to je už naozaj významný dôvod na to, aby si uvedomila, že zo všetkých minerálov a vitamínov je práve dostatok železa v tehotenstve kľúčový. Ak nedostatok železa dlhodobo neriešite, môže to mať vážne následky. U tehotných žien môže byť ohrozené zdravie a život matky aj dieťaťa, hrozí predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa, zvýšené riziko vnútromaternicovej smrti plodu, zvýšená náchylnosť na infekcie u matky, oslabená pôrodná činnosť a ak sa pridruží silné krvácanie počas alebo po pôrode, môže dôjsť až k srdcovému zlyhaniu matky.

Ako zistíte, že máte nedostatok železa?

Nedostatok železa sa zisťuje z krvného testu najbežnejšie určením množstva hemoglobínu v krvi. Hodnoty železa, čiže množstvo železa v krvi priamo ovplyvňuje hodnoty hemoglobínu a tie sú pre mužov a žien rôzne. Ženy by mali mať minimálne 120 g hemoglobínu na liter krvi, muži minimálne 135 g/l. Dôležité je vedieť aj hodnoty železa, ktoré by mal organizmus prijať za deň. Ženský organizmus je kvôli svojej reprodukčnej sústave a poslaniu donosiť zdravé deti viac závislý na kolísaní potrieb denného príjmu železa. Tabuľka prehľadne ukazuje, ako sa menia nároky žien na železo počas menštruácie a tehotenstva.

 

 

mg železa/deň

Žena bez menštruácie

0,8

Žena počas menštruácie

1,4 - 3,2

Žena na začiatku tehotenstva

2,5

Žena v druhom trimestri

6,6

Žena v treťom trimestri

7,5

 

Ako doplniť železo počas tehotenstva

V mnohých prípadoch tehotným ženám nestačí bohatá a pestrá strava na udržanie zdravej hladiny železa a sú nútené užívať tablety so železom. Mnohé mamičky skúsia užívať prípravky na doplnenie železa, no keď im spôsobujú tráviace ťažkosti (kŕče, zápchy, hnačky), začnú dávkovanie redukovať alebo s užívaním skončia úplne. Aké je riešenie? Vyberajte si prípravky s prírodným hémovým železom, dopĺňanie bude rýchlejšie a efektívnejšie a bez tráviacich ťažkostí. Mnohé budúce mamičky majú veľmi dobré skúsenosti s výživovým doplnkom Globifer forte (www.globifer.sk), ktorý vyvinuli vo Švédsku, v krajine známej svojim blízkym vzťahom k prírode. A keďže obsahuje prírodné hémové železo, výborne sa z neho železo vstrebáva a nespôsobuje žiadne tráviace ťažkosti (nadúvanie, zápcha, kŕče a pod.). Mať dostatok železa v tele je pre naše telo nevyhnutné a obzvlášť v tehotenstve je dôležité si ho strážiť, aby boli aj mamička aj dieťatko v dobrej kondícii.

PR

foto @ Vlado Nagy