dnes má meniny Dalibor
zajtra Vincent
20.1. 2021
Štyri veci, ktoré by ste nikdy nemali povedať dospievajúcemu chlapcovi
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Štyri veci, ktoré by ste nikdy nemali povedať dospievajúcemu chlapcovi

Aj keď to na prvý pohľad nemusí byť zjavné, tak sebavedomie malých chlapcov je rovnako citlivé ako  dievčat. Stačí maličkosť, zle myslená veta a chlapec utŕži jazvy na duši. Pri zlej výchove môže z veselého a energetického chlapca vyrásť uzavretý muž bez emócií. Prinášame vám niekoľko tipov, čomu by ste sa mali zaručene vyvarovať.

„Sklamal si ma. Myslel som si, že tento rok nastrielaš viac gólov“

Veľa otcov túži po tom, aby bol ich syn úspešným športovcom. Najlepšie by mal byť profesionálom a zbierať jedno ocenenie za druhým. Ich predstava vyplýva väčšinou z toho, že sa v mladosti venovali konkrétnemu športu a prajú si, aby syn kráčal v ich šľapajach. Druhou možnosťou je fakt, že nenaplnili vlastné ambície a vidia sa vo svojom potomkovi.

„Dieťaťu môžete zničiť sebavedomie tým, že ho budeme hodnotiť podľa toho, či splnilo naše očakávania alebo nie. Nesmieme sa sústrediť len na výsledky, ale tiež na motiváciu, prečo konkrétnu činnosť robí,“ upozorňuje psychologička a garantka Projektu sebadôvery Dove Šárka Kučerová.

„Bež za mamou. Toto je práca pre chlapov“

Otec je pre malého chlapca kľúčovou postavou. Chlapec už okolo šiesteho roku veku začne vyhľadávať svojho otca a chce s ním robiť všetky bežné veci. Rola otca teda spočíva od začiatku predovšetkým v tom, aby bol svojmu synovi nablízku. „Je dôležité, aby spolu boli, nemusia sa len hrať. Otec môže prizvať syna ku všetkým aktivitám, ktoré robí. Mal by s ním žiť jeho mužský svet a tiež vnímať, ako si buduje hierarchiu v skupine svojich vrstovníkov. Tým sa syn najviac naučí,“ hovorí Kateřina Novotná, psychoterapeutka Akadémie rodičovstva. Otec so synom tak spolu môžu maľovať byt, sekať trávu, umývať auto, ale tiež hrať počítačové hry alebo vybavovať veci na úradoch.

Najdôležitejšou podmienkou pre správnu výchovu chlapca je prítomnosť mužského vzoru. „Chlapci potrebujú zdravý mužský vzor. Pokiaľ to nemôže byť otec, tak im môže byť ktokoľvek ďalší, komu matka verí. Mám na mysli napríklad deda, uja či vedúceho športového oddielu,“ dodáva psychologička Šárka Kučerová.

„Ja to vyriešim za teba. Ty by si to nezvládol“

To je jedna z najhorších viet, ktorú môže mladý chlapec počuť. A bohužiaľ sa to stáva pomerne často. Môžu nastať situácie, kedy je toto tvrdenie pravdivé, ale záleží predovšetkým na tom, ako to rodičia podajú. Rozhodne ale chlapcovi nepomôže, keď neustále počuje, aký je neschopný. „Nechaj to na mňa, ty nepribiješ ani ten hlúpy klinec,“ – tieto slová dieťa rania a pri častom opakovaní môžu mať za následok nízke sebavedomie a pocit, že nič nevie.

„Keď nastane nejaký problém a vyriešime to za neho, tak si chlapec môže myslieť, že to nedokáže. Preto je lepšie nechať to zo začiatku na ňom. Chlapci potrebujú obecne vo výchove viac priestoru ako dievčatá. Napríklad až moc veľká starostlivosť zo strany mamy môže naopak uškodiť,“ zhŕňa Kateřina Novotná, psychoterapeutka Akadémie rodičovstva.

„Chlapci predsa neplačú“

O tom, že muži a ženy reagujú na rôzne životné situácie inak, už bolo povedané či napísané veľa. Príkladom môže byť moment, keď je človek v strese. Ženy sú náchylnejšie k výraznejším prejavom emócií. Potrebujú sa z neho vyrozprávať alebo si niekedy aj poplakať. Naopak muži tieto situácie radšej riešia o samote a premýšľajú nad tým, ako problém najlepšie zvládnuť svojpomocne. To ale ešte neznamená, že by nemali dávať najavo emócie, alebo že by to bolo dokonca nevhodné.

„Tvrdenie, že chlapci neplačú, je jedným z mýtov, ktorý môže byť pre budúci život nebezpečný. V dospelosti sa kvôli tomu môže jedinec zbytočne uzavrieť do seba. Naopak druhým extrémom môže byť, keď chlapca vedieme k tomu, aby emócie dával najavo stále a všade. Deťom by sme mali dať možnosť prejaviť emócie, ale zároveň im musíme zdôrazniť, že sú za ne plne zodpovedné,“ popisuje Šárka Kučerová.

Správna výchova chlapca v sebavedomého muža, ktorý bude zvládať profesijný, súkromný aj partnerský život, nie je jednoduchá. Rodičia by si mali pamätať  na to, že syn potrebuje načerpať ako mužský, tak ženský vzor. Zároveň by mal vnímať a učiť sa, ako sa k sebe rodičia chovajú. Dôležitý je tiež ráz výchovy. Prílišné zakazovanie nie je ideálne, rovno tak prehnaná voľnosť a absencia zdravých hraníc. Pokiaľ potrebujete inšpiráciu a akýsi manuál, ako pri výchove svojich detí postupovať, prečítajte si  príručku alebo navštívte weby Dove a Akadémie rodičovstva. 

PR