dnes má meniny Jakub
zajtra Anna Hana
25.7. 2021
Deti s mentálnym postihnutím si užili deň plný športu
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Špeciálne olympiády Slovensko sa venujú športovcom s mentálnym postihnutím všetkých vekových kategórií. Program Mladí športovci v posledných dvoch rokoch prebudil záujem o pravidelný pohyb hlavne u detí od 2 do 12 rokov, Špeciálne olympiády dodali športové pomôcky viac ako 40 špeciálnym materským a základným školách na celom Slovensku.

V rámci júnového Metlife Dňa Mladých športovcov Špeciálnych olympiád si vyše 70 detí s mentálnym postihnutím z Bratislavy, Modry, Prešova a Šamorína užilo v hlavnom meste predpoludnie plné radosti z pohybu. Je to už pravidelná aktivita, ktorou športová organizácia predstavuje svoj projekt s unikátnym systémom cvičení, ktoré  odhaľujú, aký šport deťom s mentálnym postihnutím vyhovuje. Vďaka tomu sa môžu následne stať súčasťou rodiny Špeciálnych olympiád a zapájať sa do národných, ale aj medzinárodných súťaží. „Uvedomujeme si, aké dôležité je približovať šport a pravidelný pohyb deťom od útleho veku. Sme radi, že do programu Mladí športovci sa zapája čoraz viac mladších detí . Snažíme sa ich motivovať aj športovými pomôckami, ktoré sme dodali už 40 špeciálnym materským a základným školám na celom Slovensku,” hovorí Národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Eva Gažová. Deti si počas dňa vyskúšali hod lopty do basketbalového koša, hod penovým oštepom či beh cez prekážky.

Podujatie svojou účasťou aj olympionici Nicole Rajičová a Ladislav Škantár. ,Každý má chuť víťaziť a deti obzvlášť, dnes nám to všetkým ukázali, ako sa z každého výkonu tešili. Śport nás všetkých spája, dáva nám šancu zabudnúť na bežné starosti a dokáže nabiť maximálne pozitívnou energiou. Rád som sem prišiel,” zhodnotil  vodný slalomár Ladislav Škantár,,Je to veľmi dôležité, aby sa organizovali takéto podujatia, na ktorých môžu deti s mentálnym postihnutím aktívne, ale aj zábavne tráviť čas. Bolo vidieť, ako si to tu dnes užili a bol to aj pre mňa skvelý zážitok,” dodala krasokorčuliarka Nicole Rajičová.

Špeciálne olympiády Slovensko

Špeciálne olympiády  vznikli na Slovensku v roku 1993 s cieľom poskytovať celoročný cyklus súťaží a tréningov v športových disciplínach, dnes už vo viac ako v 15 športoch ako atletika, plávanie, gymnastika, futbal, volejbal, cyklistika, zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, tenis, stolný tenis, kolieskové korčule, florbal, boccia, krasokorčuľovanie, snežnice, triatlon a tanečný šport. Združuje viac ako 55 klubov/ zariadenie/ združení, organizuje vzdelávacie semináre, dobrovoľnícke workshopy, má 3 000 športovcov, 120 rodinných príslušníkov, 1 200 dobrovoľníkov. Special Olympics Slovakia je členom Special Olympics International a Slovenského olympijského výboru.  Hlavným cieľom je presadiť inklúziu v športe prostredníctvom Unifikovaného športu.

Logo Special Olympics tvorí päť postáv v kruhu, ktorý reprezentuje svet. Postavy sú symbolom športovca, rodiča, trénera, podporovateľa a dobrovoľníka, lebo len vďaka spolupráci všetkých uvedených dokáže hnutie špeciálnych olympiád napĺňať svoj cieľ.