dnes má meniny Kamil
zajtra Henrich
14.7. 2020
Ruky si umývajte dôkladne, ochránite si zdravie
Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Dôkladným umývaním rúk môžete predísť šíreniu veľkej časti infekčných chorôb. Myslite na to najmä počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny. Na účinnosť takejto prevencie upozorňuje aj Svetový deň umývania rúk, ktorý pripadá na 15. októbra. Správnu techniku umývania rúk je potrebné si osvojiť ako pravidelný návyk už u malých detí.
 
 
Umývanie rúk je najefektívnejší a najjednoduchší spôsob, ako vo veľkej miere predísť šíreniu respiračných infekcií, rovnako ako hnačkových ochorení, parazitárnych ochorení, či žltačky typu A. Najmä počas chrípkovej sezóny patrí medzi základné formy prevencie chrípky.
 
„Až 80% percent infekcií sa šíri špinavými rukami. Ich pôvodcovia sa totiž môžu nachádzať na bežne používaných predmetoch ako sú napríklad držadlá vo verejnej hromadnej doprave a nákupných košíkoch, tlačidlá zvončekov a výťahov či vodovodné batérie. Mechanickým umývaním rúk pomocou mydla a vody odstraňujeme choroboplodné zárodky, a tým obmedzujeme ich šírenie. Preto je hygiena rúk prvým predpokladom zabráneniu infekčných ochorení. Dôkladné umývanie rúk môže ochrániť vaše zdravie,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.
 
Pravidelný návyk umývania rúk je podľa hlavného hygienika dôležité budovať už v ranom veku dieťaťa, kedy je náchylnejšie na ochorenia, pretože imunita sa u neho ešte len vyvíja. Navyše, v jesennom období hrozí v detských kolektívoch vyššie riziko nákazy infekčnými respiračnými ochoreniami a dieťa by malo byť oboznámené so správnym postupom umývania rúk i s následkami ich nedostatočnej hygieny.
 
 
Vedeli ste, že:
 
na mokré ruky nachytáte až 500-krát viac baktérií ako na ruky suché?
 
na jednom prste ľudskej ruky sa nachádza až 12.000 baktérií?
 
viac ako 250.000 mikroorganizmov môže prežívať na držadlách, kľučkách, vodovodných batériách, nákupných vozíkoch, perách, klávesnici či mobiloch?
 
vírus chrípky prežíva na odeve, papieri, vreckovkách 8 až 12 hodín a na hladkých (neporéznych) povrchoch 24 až 48 hodín?
 
 
Pravidlá umývania rúk
 
Ruky je potrebné opláchnuť teplou vodou a použiť mydlo, následne poriadne mydliť a nakoniec dôkladne opláchnuť. Celá procedúra má trvať 40 až 60 sekúnd. K mechanickému čisteniu rúk pristupujte zodpovedne a nevynechajte žiadnu časť dlane, chrbát rúk, priestor medzi prstami aj pod nechtami. Najlepšie je po umytí použiť jednorazovú utierku alebo čistý uterák.
 
Ruky je vhodné umývať bez prsteňov, náramkov a hodiniek. Ak nie je dostupná čistá tečúca voda a mydlo, použite dezinfekčný prostriedok na alkoholovej báze (napríklad na cestách, výletoch, v meste pri nákupe a pod.) Celá procedúra má trvať 20 až 30 sekúnd.
 
 
Kedy je potrebné umývať si ruky
 
po každom  návrate domov (do práce...) z vonkajšieho prostredia
 
pred a po návšteve nemocnice, lekára
 
po ceste v prostriedkoch hromadnej dopravy
 
pred, počas a po príprave jedla
 
pred konzumáciou jedla
 
po každom použití toalety
 
pred manipuláciou s bábätkom a po výmene znečistenej plienky
 
po manipulácii so zvieratami a ich krmivom
 
po manipulácii s odpadom a odpadovým košom
 
po vyčistení nosa, kašlaní a kýchaní – pri kašli a kýchaní si ústa nezakrývajte dlaňou, dôležité je použiť jednorazovú papierovú vreckovku a ihneď po použití ju zahodiť do koša
 
počas choroby
 
pri akomkoľvek pocite nečistých rúk
 
!
 
Zdravý človek s dobrou imunitou je obklopený tisíckami mikroorganizmov, s ktorými nažíva v symbióze. Vyhnite sa preto extrému v oblasti hygieny rúk, ktorá ju môže narušiť.
 
„Pokožka rúk je u zdravého človeka osídlená priateľskými nepatogénnymi baktériami, ktoré jej poskytujú ochranu pred rozmnožením choroboplodných zárodkov. Extrémne prehnanou hygienou rúk, či používaním agresívnych hygienických prostriedkov v bežnom živote, tie dobré baktérie z pokožky systematicky odstraňujeme, čo nie je zdraviu prospešné. Aj keď je umývanie rúk v prevencii šírenia prenosných ochorení mimoriadne dôležité, aj v tomto prípade by malo platiť pravidlo „všetko s mierou“,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.
 
 
Ako si správne umývať ruky pod tečúcou vodou
 
navlhčite si ruky teplou vodou a naberte si dostatočné množstvo mydla
 
ruky si potierajte spôsobom dlaň o dlaň, potom pokračujte preložením dlane pravej ruky na chrbát ľavej ruky s čistením vnútorných strán prstov a opačne
 
trením si čistite spojené prsty pravej ruky proti ľavej ruke a opačne, následne zovrite prsty jednej ruky do dlane a potierajte si ich oproti druhej dlani
 
nasleduje čistenie ľavého palca krúživým pohybom pravou rukou a opačne
 
ľavú dlaň si čistite krúživým pohybom spojenými prstami pravej ruky a opačne
 
ruky si opláchnite vodou, dôkladne si ich utrite jednorazovou utierkou alebo čistým uterákom
 
utierkou či uterákom potom zastavte tok vody
 
 
Ako si správne dezinfikovať ruky s použitím dezinfekčného prostriedku na báze alkoholu
 
naberte plnú dlaň dezinfekčného prostriedku a naneste na celý povrch rúk
 
pokračujte preložením dlane pravej ruky na chrbát ľavej ruky s čistením vnútorných strán prstov a opačne
 
ďalej si čistite trením spojené prsty pravej ruky proti ľavej ruke a opačne
 
prsty jednej ruky uzavrite do druhej dlane a potierajte oproti druhej dlani
 
krúživým pohybom si čistite ľavý palec pravou rukou a opačne
 
spojenými prstami pravej ruky čistite krúživým pohybom ľavú dlaň a opačne
 
akonáhle ruky vyschnú, sú vydezinfikované

Úrad verejného zdravotníctva SR