dnes má meniny Gejza
zajtra Tamara
25.1. 2021
Prázdniny prinášajú aj úrazy. Pozor na tie na ihriskách
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Detské ihrisko je nepochybne miestom pre rozvoj senzomotorických schopností a celkovo socializácie detí. Ak je však nekvalitné, hrozia úrazy. Odborník upozorňuje na 5 najzávažnejších problémov.

Onedlho sú tu prázdniny a s nimi aj voľné dni, ktoré najmä malé deti trávia na ihriskách. Detské ihrisko je nesporne miestom, kde vznikajú tie najlepšie kamarátstva, kde deti naberú aj vybijú svoju energiu, kde si celkovo rozvíjajú svoje senzomotorické schopnosti a ktoré  prispieva k ich socializácii. No práve ihriská bývajú často miestom úrazov. Hoci v prvom rade treba zvýšiť ostražitosť nad malými ratolesťami zo strany rodičov, a na povinnosti prevádzkovateľov už dohliada aj nový zákon o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska, odborník upozorňuje na 5 najzávažnejších problémov nekvalitných alebo nesprávne zrealizovaných ihrísk, ktoré riziko úrazov zvyšujú.

Chýbajúci dopadový povrch

„Najčastejším problémom, s ktorým sa stretávame, je chýbajúci dopadový povrch. Je to problém mnohých aj nových ihrísk, ktoré sú buď zle navrhnuté, alebo zrealizované či neudržiavané,“upozorňuje autorizovaný architekt Juraj Jurík zo spoločnosti Študio-21 plus. Spoločnosť sa zaoberá stavebnou, projekčnou a konzultačnou činnosťou v oblasti tvorby verejných priestorov, detských ihrísk, športových hracích prvkov, cyklostojanov, ako aj smart riešeniami v mestách. Ako odborník podotýka, často sa tiež stáva, že ihrisko síce má „dopadový povrch“ vo forme štrku, štiepky, alebo kôry, ale v nedostatočnej vrstve. „Povrch z prírodného materiálu by mal mať vrstvu minimálne 300 mm, aby tlmil pád, či náraz. Často je povrch pod hojdačkou, šmykľavkou, kolotočom a pod. pri hre rozhádzaný do okolia a deti behajú po 5 cm vrstvičke štrku, ktorý nielenže netlmí prípadný náraz, ale sa na podkladovej zemine šmýka,“ vysvetľuje Juraj Jurík. Častým javom našich slovenských ihrísk je osadenie herných prvkov na trávu. „Tráva má tlmiacu schopnosť pri výške pádu do 1 metra za predpokladu, že je trávnik udržiavaný a zemina prekyprená,“ podotýka s tým, že v praxi sa takýto stav väčšinou nedá dosiahnuť. Výnimkou sú prípady, keď sa prevádzkovateľ o svoj trávnik pod ihriskom príkladne stará a samotné ihrisko nie je veľmi často navštevované a využívané. No ak je tráva pod hernými prvkami udupaná až na zeminu, radšej hru s dieťaťom zvážte, pretože riziko úrazu v prípade pádu, najmä z vyššieho herného prvku, rastie.

Trčiace betónové základy herných prvkov

Trčia betónové základy herných prvkov? Zvýšte ostražitosť. Ako upozorňuje odborník, súvisí to s chýbajúcim, alebo nedostatočným dopadovým povrchom, alebo tiež so zlým vyhotovením kotvenia. „Je potrebné si všímať spodnú konštrukciu herných prvkov – či tam netrčia ostré kovové časti, alebo nevyčnieva betón,“ podotýka Juraj Jurík. Aj v tomto prípade sa riziko úrazu zvyšuje.

Chýbajúca údržba

Hoci prevádzkovateľ ihriska je zodpovedný aj za údržbu, v mnohých prípadoch to vyzerá, ako keby zariadenie nikomu nepatrilo. „Tento nedostatok je veľmi často vidieť na prvý pohľad – hrdzavejúce prvky socialistických ihrísk, chýbajúce drevené časti rebríkov, mostíkov...odhnité stĺpiky a z nich trčiace ostré hrdzavé skrutky. To sú znaky, ktoré by mal zodpovedný rodič vyhodnotiť pred pustením dieťaťa na ihrisko,“ upozorňuje Juraj Jurík. Ak sa k tomu herný prvok ešte aj celý hýbe, tak je tu veľké riziko, že sa pri hre preliezačka rozpadne a môže zavaliť hrajúce sa deti. Takéto úrazy, ako už ukázali aj prípady na Slovensku, bývajú až so smrteľnými následkami, takže hru na takomto prvku skutočne neriskujte.

Nedostatočné odstupy medzi hernými prvkami

Veľa herných prvkov priláka viac detí, no ak sú osadené tak, že sú medzi nimi nedostatočné rozostupy, riziko kolízie a teda aj úrazu pri hre narastá. „Bežne je okolo herného prvku bezpečnostná zóna v rozsahu 1,5 až 2 metre, v ktorej má byť voľný priestor a povrch tlmiaci pád. Veľkosť potrebnej bezpečnostnej zóny sa zvyšuje s narastajúcou výšku herných prvkov alebo rýchlosťou ich pohybu, napríklad v prípade kolotočov a podobných dynamických prvkov. Ak sa v tejto zóne nachádza ďalší herný prvok, prípadne lavička, strom, múrik a podobne, tak je viac než isté, že ihrisko nebolo zrealizované správne,“ konštatuje autorizovaný architekt.

Skryté opotrebenia na dynamických prvkoch

Ako vysvetľuje Juraj Jurík, veľmi častými nedostatkami ihrísk sú aj skryté opotrebenia na dynamických prvkoch. „Ide napríklad o kĺby na retiazkových hojdačkách, závesy košových hojdačiek, centrálne rotačné mechanizmy kolotočov a podobne. Pokiaľ prevádzkovateľ ihriska nerobí minimálne pravidelnú ročnú kontrolu a následnú údržbu, zlyhanie prvku prichádza náhle,“ podotýka. V prípade často navštevovaných ihrísk je však potrebné výrazne zvýšiť aj frekvenciu pravidelných kontrol. Niektoré prvky, ako napríklad košové hojdačky, majú bezpečnostný záves, ktorý v prípade zlyhania hlavného kĺbu ostane visieť na bezpečnostnej retiazke. „Pokiaľ už košová hojdačka visí na bezpečnostnej retiazke, v žiadnom prípade zariadenie nepoužívajte! Riskujete vážny úraz. Je potrebné nahlásiť to prevádzkovateľovi ihriska,“ upozorňuje odborník spoločnosti Študio-21 plus.

RADA NA ZÁVER: Tabuľka „Hra na vlastné riziko“ na ihrisko nepatrí

Natrafili ste na ihrisko, ktoré je označené  - či už celé, alebo niektoré jeho herné prvky  - tabuľkou v zmysle: „Hra na vlastné riziko“? Rozhodne naň nevstupujte! Každé ihrisko už dnes musí mať svojho prevádzkovateľa, ktorý je zodpovedný aj za jeho bezpečnosť.  Ak ju nie je schopný zabezpečiť v zmysle platných štandardov a noriem, nemal by ihrisko prevádzkovať vôbec. Jednoducho, bezpečné ihrisko bez problémov znesie nielen váhu hrajúcich sa detí, ale aj ich rodičov.

TS
foto studio21