dnes má meniny Ervín
zajtra Slavomír
21.4. 2018

Tvrdnutie brucha

Pi, 04/19/2002 - 08:16 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Vážený pán doktor,chcela by som Vás poprosiť o názor na môj problém: Som v 37 týždni tehotenstva a už asi 2týždne sa prebúdzam, či už v noci(na záchod)alebo ráno s veľmi stvrdnutým bruchom,ktoré po dlhšom čase zmäkkne. Tvrdnutie brucha sa mi opakuje aj počas dňa. Na kontrole bolo všetko v poriadku. Nemôže nočné stvrdnutie ovplyvňovať prísun kyslíka,vyživovanie bábätka?
Tvrdnutie mi spôsobuje veľmi bolestivú pokožku už pri jemnom dotyku,(pri styku pokožky s oblečením)v oblasti pravého rebra,pod prsiami.Mastím sa ako môžem,pokožka mi nepraská,ale velmi bolí(prirovnala by som to k miernej bolesti pásového oparu).Myslíte,že ide iba o povrchové rozťahovanie,alebo je možná nejaká vnútorná komplikácia?

Odpoveď: 

Vaše tvrdnutie brucha je spôsobené tzv. predzvestnými sťahmi /falošné kontrakcie, dolores praesagientes, Braxton-Hicksove kontrakcie/. Tieto so objavujú ku koncu tehotnosti a sú prejavom postupne sa zvyšujúcej dráždivosti maternice, ktorá takto reaguje na vonkajšie podnety. Maternica sa týmto pripravuje na svoju činnosť počas pôrodu, aby bola dostatočne citlivá na podnety vyvolávajúce samotnú kontrakčnú činnosť. Tieto predzvestné sťahy sa od normálnych kontrakcií odlišujú tým, že sú nepravidelné, sú slabšej intenzity a nemajú vplyv na otváranie sa krčka maternice /cervixu, bránky/. Je pravda, že pri stvrdnutí brucha /kontrakcii/ sa čiastočne zníži prísum kyslíka dieťatku. To však nemá žiadne následky pre také dieťatko, ktoré je primerane vyživované z placenty /plodový koláč/ počas celého tehotenstva – to znamená pri normálne prebiehajúcej tehotnosti. Mozok plodu a novorodenca má vysokú toleranciu na nedostatok kyslíka a dosť kompenzačných mechanizmov na zvládnutie takéhoto krátkotrvajúceho stavu. Predzvestné sťahy nie sú také silné, aby výrazne ovplyvnili dieťatko a porušili jeho kompenzačný systém. Pokiaľ však už dieťatko trpí nedostatkom prísunu kyslíka skôr a z iných príčin /napr. porucha placenty alebo pupočníkových ciev/ a má už dlhú dobu aktivované kompenzačné mechanizmy, tak ešte ďaľšia záťaž napr. aj v podobe sťahov by ho už mohla ohroziť. Presný výsledok o stave výživy Vášho dieťatka určí ultrazvukové vyšetrenie prietoku krvi v pupočníku – tzv. prietoky /dopplerovská sonografa/.
Pokiaľ ide o spomínané bolesti pokožky, myslím si, že je to spôsobené jej rozťahovaním. V 37. týždni je maternica dosť veľká, aby napínala tzv. kolagénové vlákna v podkoží a to spôsobuje Vaše ťažkosti. Pokožka nemusí pri tom praskať. Nemyslím si, že by išlo o nejakú vnútornú komplikáciu /napr. aj pásový opar/, pretože to by bolo ešte okrem bolesti z napínania sprevádzané aj inými príznakmi /napr. horúčka, vyrážky na koži ... /. Konkrétna liečba na tieto ťažkosti zatiaľ neexistuje, ale mastenie pomáha. Po pôrode alebo aj ku koncu tehotnosti sa Vaše ťažkosti určite zmiernia až vymiznú.

MUDr.Rastislav Sysák

x