dnes má meniny Paulína
zajtra Sidónia
22.6. 2018

Krátky krčok maternice

So, 10/11/2003 - 00:06 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Dobrý deň, pán doktor. Som v 14. tt a pri poslednej prehliadke mi lekár povedal, že mám krátky krčok maternice. V tehotenskej knižke mám údaj Cervix 30 mm. Ďalej ho bude sledovať a je vraj celkom možné, že budem musieť ísť na rizikové tehotenstvo kvôli neskorším možným problémom. Dosť ma to vystrašilo,
lebo o bábätko sme sa snažili už vyše roka. Mohol by ste mi, prosím, vysvetliť, aký dlhý má byť "normálny krčok", a aké komplikácie by mohli nastať v mojom prípade? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: 

Normálna dĺžka krčka /cervixu/ je nad 30 mm. Dôležitá okrem dĺžky aj veľkosť vnútornej bránky – či je zatvorená alebo sa otvára. Potrebné je vo Vašom prípade sledovať, či nedochádza k skracovaniu krčka alebo otváraniu sa vnútornej bránky, čo môže mať za následok hroziaci potrat alebo predčasný pôrod. Ak by sa nález na krčku zhoršoval, bude určite potrebná hospitalizácia na rizikovom tehotenstve. Možné je aj to, že je to u Vás normálna dĺžka krčka a v takom prípade môže tehotenstvo prebiehať bez komplikácií.

x