dnes má meniny Radoslav Radoslava
zajtra Tomáš
6.3. 2021

Imunita detí sa formuje odmalička. Ovplyvňujú ju strava, stres, kolektív, nedostatok fyzickej aktivity a pri chladnom a sychravom počasí je imunitný systém vystavovaný ešte väčšej záťaži. Aj to najmenšie oslabenie detskej imunity sa prejaví únavou a vyššou náchylnosťou na ochorenia.

Kloktanie je stará osvedčená metóda ako sa vysporiadať s bolesťou v krku. Treba ho použiť okamžite už pri nastupujúcich bolestiach hrdla a priniesť tak telu rýchlu úľavu. Kloktanie správnym kloktadlom pôsobí upokojujúco, protizápalovo a dezinfekčne. Kloktať je potrebné opakovane, kým bolesti celkom neustúpia. Osvedčeným prostriedkom na kloktanie je svetoznáma minerálna voda Vincentka. Nemusíte si vyrábať kloktací roztok rozpúšťaním morskej soli a jódu v teplej vode. Príroda to urobila za vás a táto treťohorná minerálna voda obohatená o jód z prestupu horninami nadložia, je navyše v koncentrácii, ktorej osmocita je blízka ľudskej krvi.

Rodičia hrajú najdôležitejšiu rolu v zdravom raste dieťaťa. Prinášame vám preto niekoľko rád, ako podporiť zdravý mozgový vývin vašich detí.

Mozog sa vyvíja až do veku 25 rokov, takže príležitostí na zdravé ovplyvnenie tohto procesu máte ako rodičia viac než dosť. Už od prvých dní po narodení hrá dôležitú rolu zdravá strava – materské mlieko – a rôzne aktivity. Mozog detí pozitívne reaguje na jednoduché hry, čítanie z kníh či spev. Dôležité je tiež stimulovať deti, dávať im množstvo príležitostí učiť sa, keď sú napríklad unavené alebo hladné.

Štvrtá časť osvetového videoseriálu o TOP slovenských pracoviskách pre zriedkavé choroby predstavuje Centrum diagnostiky porúch sluchu a kochleárnej implantácie na Klinike otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku LFUK a UNB. Ide o najväčšie centrum zamerané na problematiku rehabilitácie porúch sluchu a hluchoty pomocou stredoušných a vnútroušných implantátov na Slovensku, pričom diagnostikuje a lieči deti i dospelých.

Detské ihrisko je nepochybne miestom pre rozvoj senzomotorických schopností a celkovo socializácie detí. Ak je však nekvalitné, hrozia úrazy. Odborník upozorňuje na 5 najzávažnejších problémov.

Onedlho sú tu prázdniny a s nimi aj voľné dni, ktoré najmä malé deti trávia na ihriskách. Detské ihrisko je nesporne miestom, kde vznikajú tie najlepšie kamarátstva, kde deti naberú aj vybijú svoju energiu, kde si celkovo rozvíjajú svoje senzomotorické schopnosti a ktoré  prispieva k ich socializácii. No práve ihriská bývajú často miestom úrazov. Hoci v prvom rade treba zvýšiť ostražitosť nad malými ratolesťami zo strany rodičov, a na povinnosti prevádzkovateľov už dohliada aj nový zákon o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska, odborník upozorňuje na 5 najzávažnejších problémov nekvalitných alebo nesprávne zrealizovaných ihrísk, ktoré riziko úrazov zvyšujú.

Aj keď sa vonku pomaly otepľuje, od pokojných teplých dní bez viróz, prechladnutí, chrípok či inej „hávede“ máme ešte stále ďaleko. My dospelí vieme, ako sa na vyčíňanie počasia pripraviť, horšie to je s našimi ratolesťami. Aj keď im od mala vštepujeme zásady o zdravej strave a potrebe konzumácie čerstvej zeleniny a ovocia, nie vždy naše slová padnú na úrodnú pôdu. Na druhej strane, ich imunita sa stále iba vyvíja, pričom bežné ochorenia k celému procesu prirodzene patria. Čo však v prípade, že je drobec chorý až príliš často?

Potreba častého umývania rúk nabrala v týchto časoch úplne iný rozmer. Pre dôkladnú hygienu celej rodiny použite kvalitné tekuté mydlo značky Bupi, ktoré očistí od špiny a zároveň ruky prirodzene chráni vďaka extraktu z antibakteriálnej šalvie lekárskej.

Nezávislá výskumná spoločnosť RAND zistila, že približne 179-tisíc detí žije na Slovensku v nezdravom domácom prostredí. Zo štúdie Healty Homes Barometer, ktorú spoločnosť publikovala v roku 2019, vyplýva, že slovenské deti najčastejšie obmedzuje nadmerný hluk a zdraviu škodlivé plesne.

Podľa odborníkov pritom plesne nesúvisia iba s rozvojom alergií a astmy, ale aj s nárastom vymeškaných školských hodín a zhoršením prospechu.

Kritickejšie, zdržanlivejšie a informovanejšie – také sú dnes slovenské deti v súvislosti s alkoholom v porovnaní s rokom 2015, keď občianske združenie Fórum Pi s rozumom Slovensko (FPSR) spustilo projekt Hovorme o alkohole.

Deti z celého Slovenska poslali viac ako 2500 medvedíkov, aby pomohli svojim kamarátom v nemocnici. Nezištne sa tak zapojili do výzvy Národného ústavu detských chorôb, aby poslali svojich medvedíkov.