dnes má meniny Terézia
zajtra Vladimíra
15.10. 2019

Výpočet termínu pôrodu je záležitosť, ktorá by mala byť vyriešená do 20. týždňa tehotnosti.
Termín môžete vypočítať nasledovne:

Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom www.rodinka.sk vyhodnotil najlepšie pôrodnice na Slovensku za uplynulý rok. Projekt Sprievodca pôrodnicami má tak za sebou už šiesty ročník.

Snahou Sprievodcu pôrodnicami je poskytnúť mamičkám komplexné informácie o slovenských pôrodniciach. Cieľom projektu je pozitívne motivovať a oceniť tých, ktorí sa snažia svoje služby vylepšovať a prispôsobovať ich potrebám žien a ich detí.

Zistenia prvého ľudskoprávneho monitoringu a výskumu na Slovensku

Združenie Občan, demokracia a zodpovednosť v spolupráci so združením Ženské kruhy a viacerými nezávislými expertkami včera prezentovalo publikáciu Ženy - Matky - Telá. Ľudské práva žien pri pôrodnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku. Prvá publikácia tohto druhu na Slovensku prináša výsledky výskumu a monitoringu o dodržiavaní ľudských práv žien pri pôrodoch v zdravotníckych zariadeniach v SR.

alebo otvorene o trendoch v dnešnom pôrodníctve

Deväť mesiacov plných očakávania, radosti a napätia. Aj tak by sa dalo definovať najkrajšie obdobie v živote ženy – tehotenstvo, ktorého prirodzeným ukončením je príchod novorodeniatka na svet. V dnešnom svete plnom informácií však ženy riešia mnohé otázky súvisiace s možnosťami, ktoré ponúka súčasné pôrodníctvo a ktoré ich staré či prastaré mamy vôbec nepoznali a neriešili. Vďaka pokroku v medicíne, dnes nie je pôrod pre matku, ani pre dieťa tak život ohrozujúcou udalosťou, ako to bolo kedysi. Napriek tomu však trendy naznačujú, že pôrod prirodzenou cestou už nie je takou samozrejmosťou ani pre mladú a zdravú ženu a počty cisárskych rezov každým rokom na Slovensku stúpajú.

Pôrod je najkrajším a najšťastnejším okamihom v živote každej ženy - matky. Môžeme jej pomôcť cielenou psychoprofylaktickou prípravou, ktorej cieľom je odbúrať strach z pôrodu, pripraviť sa naň.

Počas pôrodu je potrebné kontrolovať ozvy srdiečka Vášho dieťatka, aby sa predišlo prípadným problémom. Monitorovanie je možné uskutočniť buď stetoskopom alebo elektronickým zariadením.

Moje skúsenosti s pôrodom

Naša prvá dcérka sa narodila v septembri roku 2003, sekciou alebo „cisárskym rezom“. Oficiálne pre nepostupujúci pôrod. Lekári, ktorí boli pri pôrode tvrdili, že kvôli pupočníku obmotanému okolo krku, iní zase, že kvôli tomu, že som mala vyvolávaný pôrod.

Písať ale teraz budem o narodení našej druhej dcérky, 9. 3. 2006. Prečo vôbec píšem o „obyčajnom“ pôrode? Myslím, že väčšina žien má potrebu sa po istom čase z toho „vykecať“, to je jeden dôvod, ďalší je vďačnosť môjmu lekárovi, a ten posledný, aj keď asi najdôležitejší je, že SME TO DOKÁZALI.

Ako si predstavujem príchod našej slečny na svet?

Volám sa Monika, mám 28 rokov a čakám svoje prvé bábätko. Momentálne som v
30. týždni tehotenstva a veľmi sa zaujímam o to, ako prebiehajú pôrody na
Slovensku. Niekedy ma prekvapujú postrehy žien, ktoré to už majú za sebou.
Ja však dúfam, že tá moja realita bude taká, akú by som ju aspoň čiastočne
chcela mať.

Volám sa Katarína som z Nitry. Rodila som v Nitrianskej nemocnici 30. 5. 2005, moje postrehy a skúsenosti sú nasledovné:

Do pôrodnice som prišla nad ránom o 03:00 hod v pondelok 30.5.05, prišli sme aj s manželom, ktorého nechali čakať na chodbe. Bol to môj prvý pôrod.

Ja som rodila v zahraničí ...
(porovnanie Slovensko - Kanada)

Všetko sa to začalo vo februári 2004, kedy som odišla za svojím, vtedy už dlhoročným priateľom do zahraničia, kde on žil a pracoval. Spolu sme mali už jedno krásne, vtedy 4,5-ročné dievčatko. Rada by som začala najprv týmto tehotenstvom, lebo neskôr by som ho rada porovnala s tehotenstvom a starostlivosťou o tehotnú v zahraničí.