dnes má meniny Matúš
zajtra Móric
21.9. 2019

Kegelovo cvičenie vzniklo v 20. rokoch 19. storočia a slúžilo na nápravu drobných anatomických odchýlok vzniknutých pri pôrode. V súčasnosti sa cvičenie využíva aj ako prevencia ochabnutia svalov panvového dna. Kegelovo cvičenie posilňuje svaly panvového dna a malo by sa stať súčasťou života každej ženy.

 
Dosiahni peknú štíhlu líniu a udrž si ju po celý rok. Tréningové jednotky z cvičebného DVD od Tiny Zlatoš Turnerovej prevetrajú nielen vašu kondíciu, ale aj svalový výkon. Cvičte bez pomôcok v pohodlí domova s naším DVD. 

Cvičebné DVD pre ženy Štíhla a FIT po celý rok je síce primárne určené pre vás milé dámy, ale ak by ste čírou náhodou nahovorili na cvičenie aj svoje drahé polovičky (pánov), tak si zanadávate spoločne. Prečo? Pretože tréningové jednotky sú náročné nie len na kondíciu (tá pánom žiaľ častokrát chýba), ale aj na svalový výkon. Veľkou výhodou je, že na tieto cvičenia nepotrebujete žiadne pomôcky, permanentky či drahé priestory. Postačí, ak si pripravíte tenisky, oblečenie, vodu a zariadenie, na ktorom si DVD budete prehrávať (počítač či DVD prehrávač). 
 

Po náročných mesiacoch tehotenstva je to tu! Doma je nový človiečik, vypĺňajúci väčšiu časť denného programu. Akokoľvek radostné bolo jeho očakávanie a euforické prvé spoločné dni, postupne sa dostavuje realita všedného dňa. Len čo odznejú fyzické prejavy spôsobené pôrodom, zabrať dostáva psychika. Dni sa podobajú ako vajce vajcu, domácnosť vyzerá ako po výbuchu a umyť si zuby skôr ako o jedenástej sa stáva priam hrdinským výkonom. Psychológ,  Prof. Kollárik z Paneurópskej vysokej školy tvrdí, že sú tieto pocity ženy na materskej dovolenke úplne prirodzené a pravdepodobne sa skôr alebo neskôr vyskytnú u väčšiny matiek. 

Predpôrodná príprava a cvičenie
Čím lepšie pripravíte vaše perineálne tkanivo na rozpínanie počas pôrodu, tým menej sa bude trhať a lepšie hojiť. Tak ako tréning svalov ich pripravuje na čo najlepšie atletické výkony, tak aj tréning tkaniva okolo vaginálneho otvoru pomocou masáže pripravuje perineum na jeho výkon.

Cvičenie pri redukcii nadváhy
Pohybová aktivita musí byť dávkovaná individuálne s ohľadom na stupeň nadváhy. Dôležitým faktorom je postupné zvyšovanie záťaže. Odporúčaná je aeróbna fyzická aktivita dynamického charakteru so zapojením čo najväčšieho počtu svalových skupín. Odbúravanie tuku nastáva pri strednej záťaži, zhruba po dvadsiatich minútach cvičenia. V prvých minútach záťaže sa ako energia využívajú sacharidy, potom sa ako palivo začína využívať aj tuk. Treba jednoducho cvičiť v strednej intenzite a dostatočne dlho. Najefektívnejšie spaľovanie tukov je pri zaťažení na 50 % až 60 % maximálnej aeróbnej kapacity, ktoré trvá viac ako 20 minút. Hodnotenie intenzity pohybu sa najjednoduchšie určuje meraním pulzovej frekvencie srdca. Pri redukovaní tukových zásob je optimálne udržiavať hodnotu aktuálnej pulzovej frekvencie v rozmedzí 50 – 70 % maximálnej pulzovej frekvencie.

Aeróbne pohybové aktivity
Aeróbne pohybové aktivity pomáhajú normalizovať kyslíkový režim organizmu, zlepšujú prísun kyslíka k tkanivám, a tým súčasne do určitej miery bránia vzniku onkologických ochorení.

Joga je filozofia, ktorá vznikla v Indii asi pred 5 000 rokmi. V priebehu mnohých rokov sa rozvetvila do niekoľkých typov – každý je zameraný na určitý aspekt rozvoja a rastu. Joga začína byť pre západnú civilizáciu obľúbeným systémom, ktorý rozvíja súčasného človeka celistvo. Prináša pocit rozvoja a to v rovinách:

- mentálnej (duševnej) – ukľudnenie, pocit vyrovnanosti;

- fyzickej – zlepšenie kondície, vitality, pružné svaly, kĺbovú pohyblivosť.

Prečo cvičiť jogu?

1. ODSTRÁNENIE STRESU A VNÚTORNÉHO NAPÄTIA:


Joga znižuje nepriaznivé následky stresu na tele a znižuje hladiny stresového hormónu kortizolu. Ďalšími výhodami je znižovanie krvného tlaku, zlepšenie trávenia a vzpruženie imunitného systému, ako aj oslabenie symptómov rôznych negatívnych stavov, ako sú pocity úzkosti, depresia, únava, astma či nespavosť.

Pohyb je základný princíp života ako takého, jeho rozmanitosť je obrovská. Pohyb je dôležitý k našej existencii a nášmu zdraviu. Pomáha predchádzať nielen chorobám, ale ich aj liečiť. Úmrtnosť ľudí, ktorí sa nepohybujú, je až o tretinu vyššia ako u tých, ktorí sú aktívni. Človek nie je pripravený na nedostatok pohybu. V dnešnej industriálnej spoločnosti sa hýbeme málo.
V tele s nedostatkom pohybu viaznu biomechanické procesy, vznikajú vyššie riziká rôznych ochorení, a je len otázkou času, kedy sa prejavia v podobe zdravotných problémov.

Prsia sú tvorené prsnými žľazami, väzivom a tukovými tkanivami. Sú podoprené svalmi hrudníka, ramien a hornej časti chrbta. Počas tehotenstva dochádza k mnohým fyziologickým zmenám pŕs. Pripravujú sa na sekréciu materského mlieka.

Existuje množstvo výskumov, ktoré sa zaoberajú tým, nakoľko môžu problémy s udržaním moču ovplyvniť bežný život pacientov. Jeden z nich, vykonaný v spolupráci s vedcami z niekoľko štátov USA, sa zaoberal tým, či sa ženy kvôli inkontinencii vyhýbajú cvičeniu. V rámci štúdie bolo oslovených 5130 žien, ktoré odpovedali na celý rad otázok: okrem ich osobných charakteristík sa otázky týkali aj toho, nakoľko sa venujú cvičeniu (štandardizovaný dotazník: Physical Activity Questionnaire) a aké intenzívne sú ich problémy s udržaním moču (merané napr. pomocou Sandvik Severity Index).