dnes má meniny Bernard
zajtra Zina
20.5. 2022

V novembri ponuku kníhkupectiev obohatila knižná novinka Filmové miesta. Kniha o Slovensku z pohľadu, z akého sa našej krajine dosiaľ nikto zásadne nevenoval, predstavuje malú krajinu ako výnimočný filmový exteriér. Čitateľ má možnosť precestovať celé Slovensko od západu po východ po miestach, ktoré sa objavili vo filmoch, seriáloch aj videoklipoch.

Šesť miest a obcí v okolí Galanty založilo spolu s partnermi z verejného a súkromného sektora novú Oblastnú organizáciu cestovného ruchu (OOCR) Matúšova zem – Mátyusföld. Stalo sa tak s podporou Trnavského samosprávneho kraja a Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj, ktorých cieľom je prinášať nové príležitosti na rozvoj cestovného ruchu.

Na záver októbra sa už tradične tešia všetci školáci, ktorí si užívajú prvé prázdniny v školskom roku. Hoci sa viaceré podujatia pre pandemickú situáciu museli zrušiť, rodičia predsa len majú veľa možností, ako si s deťmi užiť voľný čas. Mnohé turistické chodníky a lokality ukrývajú lákadla aj pre tých najmenších, stačí ich len objaviť. Pár tipov pripravila organizácia SLOVAKIA TRAVEL.

Obchod založil slávu Bardejova a pamiatky na tú dobu lákajú turistov

Najzachovalejšie historické centrum na Slovensku má mesto Bardejov. Spolu 46 kamenných domov na úzkych stredovekých parcelách má prevažne gotický vzhľad, čo dodáva mestu historickú autenticitu a bolo impulzom na jeho zápis do Zoznamu historického dedičstva UNESCO. Základy prosperujúceho mesta položili nemeckí osadníci, pozvaní kráľom Belom IV. po mongolskom vpáde na prelome 13. a 14. storočia.

Každodenný zhon a pracovné vyťaženie dáva telu i duši poriadne zabrať. Často si až neskôr uvedomíte únavu, ktorá vám uberá zo životného elánu. Kdesi v podvedomí prahnete po oddychu a novej energii. Život osviežujúce miesta, kde na vás čaká dostatok nových zážitkov, môžu byť pre vás novou inšpiráciou pre ďalšie napredovanie. Doprajte si preto pokojné chvíle osamote, alebo v prítomnosti milovaných na čarovných miestach Prešovského kraja, ktoré dýchajú krásou a naplnia vás Božou prítomnosťou.   

oznáte dobre krásy východného Slovenska? Viete, aké bohatstvá sa tu ukrývajú? Tušili ste, že miesta Prešovského kraja dýchajú vzácnou históriou v kolorite oku lahodiacej prírody? Nie?! Tak sa vyberte na miesta po Svätomariánskej púti a načrite do žriediel života, kde nájdete dostatok nových impulzov pre život. Je viac než pravdepodobné, že na tejto ceste dospejete k odpovediam na otázky o zmysle a smerovaní vášho bytia.

Leto je časom, keď sa mnohí oveľa viac pohybujeme v prírode, ako v iných mesiacoch. S bezplatnou aplikáciou Pl@ntNet máme možnosť jednoducho sa vzdelávať o tom, čo okolo nás rastie. Živica navyše ponúka online kurz, v rámci ktorého sa naučíte, ako aplikáciu využívať. Pedagógom ponúkne tiež návod na zmysluplné prepojenie učenia vonku s modernými technológiami.

„Sú dve fajty ľudí.
Tí, ktorí v Štiavnici doposiaľ neboli,
a takí, ktorí sa do nej zaľúbili.
Tak, ako ja do Teba, Marína."
Citované z listu Andreja Sládkoviča Maríne Pischlovej, z mája 1845.

Luxus v hoteli Alexander je znovu dostupný za priaznivé ceny

Ubytovacie a liečebné kapacity v BARDEJOVSKÝCH KÚPEĽOCH, a.s. sa pomaly zapĺňajú a začiatkom júna by mohli prelomiť 50% z celkovej kapacity 1100 lôžok. Začiatkom mája 2021 boli kúpele obsadené na 35%, kým počas prvého štvrťroka to bolo iba na 17%. Bežnú obsadenosť, podobnú ako vlani, očakávajú kúpele po predpokladanom kontinuálnom raste až koncom leta. Malo by k tomu prispieť ďalšie uvoľnenie protipandemických opatrení, predovšetkým pri reštauračných a wellness službách a dovolenkové obdobie. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov, a.s., Tamara Šatanková.

... a vyskúšajte jeden z našich 4 tipov na nevšedné zážitky

Jar patrí medzi najvhodnejšie obdobia, kedy sa oplatí vyraziť do Dolného Rakúska a objavovať jeho krásy. Ujdite zime na bicykli, vydajte sa na nové turistické chodníky a vychutnajte si horské slnko počas posledných lyžiarskych dní. Mimoriadne obľúbeným zážitkom sú ochutnávky mladých vín počas Vínnej jari na Vínnej ceste. Dolné Rakúsko si na jar užijú rodiny s deťmi, priatelia i športovci.