dnes má meniny Ľuboslav Ľuboslava
zajtra Matúš
20.9. 2021

Nadácia Orange a občianske združenie IPčko otvárajú unikátne kontaktné centrum s názvom Klub Machovisko, ktoré je útočiskom pre všetkých mladých ľudí, ktorí sa so svojimi starosťami potrebujú zveriť do rúk odborníkov. Kontaktné centrum v bratislavskom Starom meste ponúka anonymný bezpečný priestor na odbornú pomoc, ako aj trávenie voľnočasových a rozvojových aktivít.

Vo vydavateľstve Lindeni práve vychádza dôležitá publikácia (Ne)bezpečný internet. Jej autor, šéfredaktor portálu Hoax.sk Tomáš Šalmon pripravil sprievodcu svetom reálnych hrozieb, ktoré striehnu na slovenských používateľov internetu. Pomôže vám odhaliť podvodníkov, pedofilov, šmejdov a hackerov a lepšie pochopiť nástrahy, ktoré na vás číhajú.

Deň čo deň máme internet plný falošných súťaží, podvodov a útokov, ktorých cieľom je získať osobné údaje, prihlásenia, heslá, údaje o platobných kartách alebo fotografie.

Keď stratíme svojho blízkeho, prechádzame náročným procesom smútenia. Aby došlo k zdravému spracovaniu straty, je nevyhnutné si ním prejsť, hoci je to náročné a bolestivé. Potláčanie nepríjemných pocitov vedie k predlžovaniu smútku, príp. k tomu, že sa začne manifestovať inými problémami. Liga proti rakovine rozvíja svoj projekt na pomoc ľuďom, ktorí stratili svojho príbuzného v dôsledku onkologického ochorenia.

Každý deň počas trvania krízy prichádzajú nové a nové informácie, ktoré znamenajú zásahy do nášho bežného fungovania. Nariadenia, obmedzenia, zákazy, odporúčania ale aj postupné uvoľnenia a dobré správy. Akokoľvek sa bude situácia ďalej vyvíjať a život sa bude postupne vracať do normálu, určité aspekty nášho krízou prestaveného života môžu ostať ešte pomerne dlhú dobu aktuálne. Jedným z nich je dopad krízovej situácie na duševné zdravie obyvateľstva, ktoré sa bude zotavovať ešte dlho po skončení špeciálneho režimu. V kontexte aktuálnej situácie sa rozhodli strategicky a dlhodobo reagovať Nadácia Orange a Orange. Začínajú podporou Krízovej linky pomoci.

Na pomoc pacientom trpiacim chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, vznikol Nadačný fond Nadácie Centra pre filantropiu s názvom „Pre zdravé pľúca“. Jeho zakladateľom je Slovenská lekárska spoločnosť, ktorá podporila myšlienku Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti. Práve pneumológovia a ftizeológovia, ktorí sa dennodenne stretávajú vo svojich ambulanciách s pacientmi trpiacimi týmto závažným respiračným ochorením, považujú za dôležité prostredníctvom Nadačného fondu pomáhať týmto pacientom a informovať širokú verejnosť o chronickej obštrukčnej chorobe pľúc – jej rizikách a prevencii.

Téma strát je v našich končinách vnímaná ako tabu. Je to niečo, čo slovami obchádzame, radšej na to nemyslíme. Hovoríme, ako obdivujeme tých, ktorí pracujú v nemocniciach, v domovoch dôchodcov či inde, kde sa bežne stretávajú so stratou blízkeho, a zdá sa nám, že dokážu pomáhať mysliac si, že my sami to nevieme. Kde je však pravda?

Na Slovensku existuje špecifická skupina ľudí, ktorí profesionálne pracujú s vedomím, že život zachrániť nemôžu, ale môžu pomôcť. Nevedia ani dňa, ani hodiny, a predsa budujú vzťahy – medzi sebou a rodinami, ktoré chcú spolu zostať až do konca.

Pacientske organizácie zameriavajúce sa na jednotlivé zriedkavé choroby pôsobiace na Slovensku:

PACIENTSKE ORGANIZÁCIE

LINK

Slovenská aliancia zriedkavých chorôb

www.sazch.sk

Asociácia Marfanovho syndrómu

www.marfan.szm.sk

DebRA SR – Organizácia združujúca ľudí s chorobou motýlích krídel

Slovenské príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Na mnohé situácie by sme mohli byť pripravení a veľa ľudských životov by bolo zachránených, keby väčšina z nás ovládala základy prvej pomoci. Ako sú na tom ľudia na Slovensku? Podľa prieskumu by takmer dve tretiny by uvítali možnosť absolvovať kurz prvej pomoci, keďže väčšina z nich sa cíti nedostatočne prakticky vybavená. Vďaka unikátnemu projektu Krajina záchrancov bude mať každý možnosť  osvojiť si základy prvej pomoci. Ich znalosť je mimoriadne dôležitá. Až  v troch štvrtinách prípadov totiž zachraňujeme životy svojim blízkym.

Navštívte Vianočný Bazár Chalaňov!
Cieľom jedinečnej štvordňovej charitatívnej akcie je podporiť 4 projekty, či organizácie darovaním zážitku.

Tento rok bazár chalaňov - Lukáš Latinák, Juraj Kemka, Robo Jakab a Marián Miezga - podporí tieto projekty:

Každý deň sa na Slovensku stratia asi štyri deti.
Ročne je to okolo 1500 detí.
Väčšine prípadov nezvestnosti dieťaťa je možné predísť.