dnes má meniny Urban
zajtra Dušan
25.5. 2022
  MUDr.Katarína Šimovičová
  Pediatrická poradňa

  Pre otázky zdravia a správneho vývoja Vášho dieťaťa tu je naša pediatrická poradňa. S problémami starostlivosti o Vaše dieťa Vám rada pomôže predsedníčka Subregionálnej lekárskej komory Bratislava I, členka výboru Slovenskej pediatrickej spoločnosti, pediatrička MUDr. Katarína Šimovičová, detská lekárka MUDr. Mariana Kubovčáková.

  MUDr. Katarína Šimovičová poskytuje liečebno - preventívnu starostlivosť od narodenia do ukončenia prípravy na zamestnanie (cca do 18 - 26 r.).

  MUDr. Mariana Kubovčáková 30 rokov poskytovala komplexnú starostlivosť o dieťa a dorast do veku 28 rokov, dnes je konzultantkou nášho portálu a v praxi sa venuje najmä spánkovým poruchám dýchania. Chráňte svoje novorodeniatko monitorovaním dýchania.

  Opýtajte sa tu.

   

   

  1088
 • Dobrý večer, chcela by som sa opýtať,môj 4-ročný synček má za má za uškom malú hrčku ako hrášok,vyzerá to akoby buchnuté, lebo je to také, akoby vo vnútri mal zrazenú krv. Je to modré, no on si nepamätá, žeby sa niekde buchol. Nezväčšuje sa to, je to stále rovnaké už asi 3 dni. Čo to môže byť? Ďakujem za odpoveď

 • Naša dcérka sa narodila v 34 t.t. cisárskym rezom z dôvodu nepriechodnosti tenkého črievka. Žalúdok má na pravej strane bruška a celé črievko má opačnú rotáciu. Hneď  na druhý deň po narodeni, 7. 6. bola operovaná (jej pôrodná hmotnosť bola 2100 g, 46cm), bola jej urobená stomia a druhá časť črievka sa musela dovyvíjať. 15. 7. podstúpila druhú operáciu, kedy jej črievko opäť spojili. Počas dvoch mesiacov bola kateterom vyživovaná cez žilku na krku. Náš problém spočíva v tom, že veľmi často a veľa grcká. Kŕmime ju z fľaše odsatým materským mliečkom. Niekedy sa vygrcká aj dve hodiny po najedení, niekedy sa vygrcká hneď. Už sme v zúfalstve prešli na umelé mliečko BEBA PRE. Prvé štyri dni vôbec negrckala, ale potom už grckala aj z neho. Aj keď si myslíme, že z umelého mliečka negrcká tak často. Vygrcká obrovské množstvo tekutiny. Keď grcká z materského mliečka, zapácha tom po zvratkoch, keď grcká z BEBY, nezapácha to. V nemocnici nám robili vyšetrenia ultrazvukom, ale nič nenašli, v brušku funguje všetko tak, ako má. Tvrdili nám, že to môže byť reflux, ale to sa nám nezdá, pretože týždeň, keď som bola s malou v nemocnici, tak negrckala. Po návrate domov začala grckať hneď prvý večer a celú noc. Zmenou stravy, alebo rostredia to nemôže byť, veď to bolo hneď po návrate z nemocnice. Čo sa týka stolice, takmer po každom papaní sa vykaka. Infekciu tiež nemá, to tiež robili v nemocnici testy. Má zlé výsledky z krvičky, zvýšený bilirubín, berie URSOFALK na pečeň.  Ale to nás upozorňovali, vraj to bude dlhšie trvať, kým sa to stabilizuje, to je vraj dôsledok dlhodobej vnútrožilovej výživy. Tiež naša dcérka máličko spinká, počas dňa niekedy len dve hodinky, stále je nepokojná, v noci prespí viac, to sa budí hruba raz za tri-štyri hodinky na papanie. Vopred ďakujeme za odpoveď.

   

 • Dobrý deň, rada by som sa opýtala ohľadne koliky u novorodenca. Dcéra bude mať o 3 dni mesiac a posledné dni po napapaní neutíšiteľne plače, nie je dobre ani na rukách, ani keď leží, proste nijaká poloha. Prsník odmieta (je plne dojčená).  Upokojí sa jedine pri cmúľaní malíčka (cumlík totiž nepoužáíame). Chcem sa spýtať, či je možné, že má koliky, aj keď sa plač utíši pri cmúľaní malíčka? Plač totiž nastáva po najedení, aj keď si trochu odgrgne, potom prsník odmieta a stále plače, nie je to však len v poobednajších hodinách, ale aj ráno, však v noci sme tento problém ešte nemali.  Za odpoveď vopred ďakujem.

   

 • Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu na problém týkajúci sa mojej dcéry (27 mesiacov), ktorej sa opakovane vracajú horúčky a nevieme zistiť príčinu. Či môže ísť o oslabenú imunitu, či niečo vážnejšie. Problé­­­­­m začal, keď jej zistili zápal močových ciest a ten bol liečený antibiotikami (Zinat).O týždeň sa horúčky a zápal stratil, na základe močového testu. Asi o dva týždne sa vyskytol problém. Naskočila malej horúčka a dostala febrilné kŕče a nakoľko mala hnačky poslali nás na 7 dní na infekčné oddelenie, kde po 4 dňoch neustálych horúčiek zistili prítomnosť campilobakteru a rotavírusov. Podali jej Sumamed a o 2 dni nás prepustili. Asi o mesiac sa opäť vyskytla horúčka, ktorá ale po 3 dňoch ustúpila. Zastupujúca doktorka nezisťovala bližšie príčiny. Po príchode do NR k mojim rodičom sa malej po týždni opäť objavila vysoká horúčka a sme sa opäť ocitli na detskej klinike v nemocnici. Ta­­m jej urobili testy krvné, moču, kde nič nezistili. Asi dva dni mala horúčky, ktoré jej zrážali výživami cez infúziu a Nurofénom či Paralenom. Po 3 dňoch nás pustili, lebo malá bola v poriadku. Záver bol zápal hrtana (neviem presne názov - Pankr..acutas a dyspensia). O 2 dni po príchode z nemocnice začala opäť horúčkovať nad 38,4C a okrem toho sa jej vyhodili afty v ústach, má opuchnuté ďasná v ústach. Doktor v nemocnici mi povedal, že sa to môže tykať tej predošlej infekcie. Ale ja myslím, že si nebol celkom istý. Teraz ubehol už 5. deň od objavenia tých áft a horúčky, aj keď miernejšie pokračujú. Naozaj neviem, čo máme robiť, nikto nám nevie povedať, čo našej malej je a prečo sa jej tak často vracajú horúčky.
  Problém nastal aj v tom, že tým, že horúčka a prevoz do nemocnice nastal po príchode k našim rodičom, ktorí sú z iného mesta a naša obvodná je v BA. Všade sme vyšetrení len akútne. Podrobne sa môže malá vyšetriť len u obvodnej, ako nám vysvetlila doktorka z NR. Ale momentálne máme situáciu, kedy sa do BA nemôžeme dostať.
  Poraďte nám, prosím, aký postup máme zvoliť, lebo sme už zúfalí...
  Ďakujem

   

   

 • Dobrý deň, pani doktorka, chcela by som sa spýtať, čo robiť, aby môj 18-mesačný syn začal papať? Stále kojím a je to jeho hlavný zdroj „potravy“. Okrem toho zje iba malinké množstvá z jogurtu, ovocia, kravského mlieka, polievok (iba niektorych, aj to len tu vodovú časť).
  Skúšala som už uvariť všeličo, kúpiť všeličo, ale on ani len neokoštuje. Bojím sa o jeho zdravie a vývin. Ďakujem za odpoveď.

   

 • Dobrý deň, máme bábätko, ktoré má 5 týždňov a od 3. týždňa ho nekojím a papká nám len nutrilon HA. Nutrilon HA mu dávame kvôli tomu, lebo ten používali v pôrodnici, takže v ňom pokračujeme. O tom, žeby sme mali v rodine alergiu nevieme, čiže je to len kvôli tej pôrodnici. Chcem sa opýtať: chceli by sme prejsť na inú značku mlieka, napríklad na sunar, musíme pokracovať v tom hypoalergénnom mliečku alebo môžeme začať kupovať už aj normálne? Alebo značku nemáme meniť ale môžeme prestať kupovať HA? Neviem sa pohnúť ďalej, mysíim, že nepotrebuje HA mliečko, alergiu by mať nemala.
  A ešte sa chcem opýtať: na ten Nutrilon používame dojčenskú vodu, ale píše sa na nej, že sa nemusí prevárať, lebo neobsahuje CO2. Ale všade na nete sa píše, že sa prevárať musí – ako to teda je? A keď sa neprevarí, čo sa môže bábätku stať?
  Ďakujem za odpoveď

   

 • Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je normálne, keď má malé dieťa „úľakové reakcie“?  Mám 5 mes. synčeka a on sa na každý náhly zvuk veľmi zľakne, aj keď napr. kýchnem, alebo z ničoho nič začnem rozprávať. Niekedy, keď niečo zakričím, sa tak zľakne, že sa až rozplače. On sa ľakal už v pôrodnici na rôzne zvuky, zo spánku vystrel ruky a striaslo ním – už vtedy mi povedali, že je to normálna rekacia, ale nezdá sa mi to. Veľmi sa ľaká, až celý „podskočí“. Mám sa znepokojovať, alebo sa to upraví? Je to normálne, alebo mám navštíviť lekára? Ďakujem

   

 • Moja 2,5-ročná dcéra odmieta varenú stravu, vrátane ovocia a zeleniny. Opakovane sme absolvovali vyšetrenia, všetky boli v norme, no napriek tomu stav pretrváva. V noci a ráno pije ešte Nutrilon po 200ml. Už som z tejto situácie zúfalá, mám obavy , aby sa to neodrazilo na jej zdravotnom stave neskôr. Ďakujem

 • Dobrý deň, tieto sparná dcérkinej pokožke nerobia dobre. Predpokladám, že len to môže byť príčinou, keď sa vyhádže maličkými vyrážkami. Dávam pozor na priedušné a pritom savé oblečenie, ale opakuje sa to. Skúšala som jej dávať fenistil kvapky, pomáhajú, ale ako často a ako dlho sa môžu užívať? Stačí vtedy, keď sa vyhádže, až kým nezmiznú? Môže to byť alergia na vlastný pot? Narodila sa, keď boli 40-stupňové horúčavy a vtedy to bolo strašné, chúďatko. Teraz to je taký výsyp maličkých vyrážok, nesťažuje sa, že by to nejako zvlášť svrbelo. Nevyzerá to, ako bežné potníčky, skôr ako alergia, preto som začala fenistilom. Má 4 roky. Ďakujem

   

 • Dobrý deň, poprosím o usmernenie, nie je nutné urobiť dieťaťa preventívne krvné testy, či je všetko v poriadku? Bude mať už 4 a ½ roka a ešte sa jej nikdy nerobili. Nemá žiadne ťažkosti, ale pre istotu – či má všetko, ako má byť. Ďakujeme.