dnes má meniny Urban
zajtra Dušan
25.5. 2022
  Tím poradkýň o. z. MAMILA
  Poradňa dojčenia

  Niekedy sa nestačí rozhodnúť dojčiť. Potrebujete tiež podporu a pomoc.

  Tím poradkýň pri dojčení o. z. MAMILA vám rád odpovie na otázky týkajúce sa dojčenia.

  Otázku formulujte stručne a uveďte:

  1. Vek dieťatka.

  2. Ako dieťatko kŕmite (výlučne z prsníka alebo dokrmujete – ak áno, uveďte ako).

  3. Či máte bolesti bradavky / prsníka.

  4. Definujte svoju otázku týkajúcu sa dojčenia.

  Mnohé otázky sa dajú posúdiť len pri osobnom stretnutí. Nič vám nepomôže tak, ako keď vám všetko v reálnej situácii priamo s vaším bábätkom ukáže poradkyňa, pretože dojčenie je konkrétna zručnosť, ktorú sa treba naučiť praktickým nácvikom. Ak sa chcete poradiť priamo, nájdite si v tomto zozname poradkyňu pri dojčení o. z. MAMILA. Detailné informácie o dojčení vrátane videí a presných postupov na riešenie základných otázok pri dojčení nájdete na www.mamila.sk.

  Gestorom odpovedí do roku 2010 bola MUDr. Viera Haľamová, vedúca národného projektu Hnutie Baby Friendly Hospital Slovenského výboru pre UNICEF , ktoré si postavilo za cieľ informovať o prirodzenej výžive novorodených detí ako najúčinnejšej prevencii chorobnosti a detskej úmrtnosti; a MUDr. Jarmila Sládeková. Ďakujeme za ich čas a cenné rady!
   

  Opýtajte sa tu.


   

  59
 • Dobrý deň, chcela by som sa vás opýtať, či môžem opätovne začať dojčiť, ak som brala Norprolac 75 ug- 19 tabletiek? Dcéra má 2 a pol mesiaca. Po mesiaci mi odišlo mlieko, tak som brala spomínaní liek. Už týžden ho neberiem a mlieko sa vrátilo. Je bezpečné zas začať dojčiť??? Ďakujem

 • Mám syna, v nedeľu bude mať 4 týždne, narodil sa s pôrodnou váhou 2,5 kg v 38. týždni. Doteraz krásne papal a priberal, avšak neviem, z akého dôvodu sa mi začalo tvoriť menej mlieka a myslím, že si už nedokáže vytiahnuť požadované množstvo mliečka. Dožaduje sa papkať skoro každú 1,5 hodinu a aj tak nemám pocit, že by sa celkom zasýtil, je nespokojný a plače. Viete mi poradiť? Mám ho dokrmovať odstriekaným mliečkom lyžičkou alebo striekačkou? Alebo mám prejsť na iné dokrmovanie? Som z toho dosť smutná, mám doma ešte staršieho syna, toho som kojila 2,5 roka a nebol žiaden problém.

  Ďakujem za Vašu pomoc a radu.

 • Naša dcérka sa narodila v 34 t.t. cisárskym rezom z dôvodu nepriechodnosti tenkého črievka. Žalúdok má na pravej strane bruška a celé črievko má opačnú rotáciu. Hneď  na druhý deň po narodeni, 7. 6. bola operovaná (jej pôrodná hmotnosť bola 2100 g, 46cm), bola jej urobená stomia a druhá časť črievka sa musela dovyvíjať. 15. 7. podstúpila druhú operáciu, kedy jej črievko opäť spojili. Počas dvoch mesiacov bola kateterom vyživovaná cez žilku na krku. Náš problém spočíva v tom, že veľmi často a veľa grcká. Kŕmime ju z fľaše odsatým materským mliečkom. Niekedy sa vygrcká aj dve hodiny po najedení, niekedy sa vygrcká hneď. Už sme v zúfalstve prešli na umelé mliečko BEBA PRE. Prvé štyri dni vôbec negrckala, ale potom už grckala aj z neho. Aj keď si myslíme, že z umelého mliečka negrcká tak často. Vygrcká obrovské množstvo tekutiny. Keď grcká z materského mliečka, zapácha tom po zvratkoch, keď grcká z BEBY, nezapácha to. V nemocnici nám robili vyšetrenia ultrazvukom, ale nič nenašli, v brušku funguje všetko tak, ako má. Tvrdili nám, že to môže byť reflux, ale to sa nám nezdá, pretože týždeň, keď som bola s malou v nemocnici, tak negrckala. Po návrate domov začala grckať hneď prvý večer a celú noc. Zmenou stravy, alebo rostredia to nemôže byť, veď to bolo hneď po návrate z nemocnice. Čo sa týka stolice, takmer po každom papaní sa vykaka. Infekciu tiež nemá, to tiež robili v nemocnici testy. Má zlé výsledky z krvičky, zvýšený bilirubín, berie URSOFALK na pečeň.  Ale to nás upozorňovali, vraj to bude dlhšie trvať, kým sa to stabilizuje, to je vraj dôsledok dlhodobej vnútrožilovej výživy. Tiež naša dcérka máličko spinká, počas dňa niekedy len dve hodinky, stále je nepokojná, v noci prespí viac, to sa budí hruba raz za tri-štyri hodinky na papanie. Vopred ďakujeme za odpoveď.

 • Dobrý deň, prosím Vás, všetci v rodine na mňa tlačia, aby som už prestala dojčiť svoju dcérku. Má dva a pol roka, som presvedčená o tom, že robím správne. Len – čuduje sa aj naša pediatrička, aj moja gynekologička. Aké má, prosím Vás, dobré a aké zlé stránky dojčenie do troch rokov? Ďakujem za odpoveď

 • Dobrý deň, rada by som sa opýtala ohľadne koliky u novorodenca. Dcéra bude mať o 3 dni mesiac a posledné dni po napapaní neutíšiteľne plače, nie je dobre ani na rukách, ani keď leží, proste nijaká poloha. Prsník odmieta (je plne dojčená).  Upokojí sa jedine pri cmúľaní malíčka (cumlík totiž nepoužáíame). Chcem sa spýtať, či je možné, že má koliky, aj keď sa plač utíši pri cmúľaní malíčka? Plač totiž nastáva po najedení, aj keď si trochu odgrgne, potom prsník odmieta a stále plače, nie je to však len v poobednajších hodinách, ale aj ráno, však v noci sme tento problém ešte nemali.  Za odpoveď vopred ďakujem.

 • Dobrý deň, mám 9 dňového synčeka a do včera som ho pekne dojčila. Počas dňa som mu začala dávať však aj cumlík a zdá sa mi, akoby zabudol ťahať prsník. Večer sme mali problémy, nevedel si "chytiť". Môžete mi poradiť, či je to ten cumlík a mám ho vysadiť? Ešte jednu otázku mám: môže to byť aj tým, že mám veľmi plné prsníky? Sú tvrdé a aj keď si odstriekam mlieka pred dojčením - nechcem veľa, aby mal mlieko malý, stále sú tie isté problémy. Z ľavého prsníka je to lepšie, ale z pravého sa od včera večera vôbec nenajedol. Ďakujem vopred

 • Vážená pani doktorka Haľamová,
  moja dcérka sa narodila 19.2. 2004, čo je pred niekoľkými dňami. Rodila som v žilinskej nemocnici a prišla som dosť neskoro na to, že sestričky ma nesprávne informovali ohľadne dojčenia a na základe toho som si spôsobila isté komplikácie s prsníkmi /mala som zápal, a bradavičky som mala samý mokvavý pľuzgier/. Keďže som všetky tie bolesti od pôrodu až po kojenie nedokázala znášať a psychicky som bola na dne, rozhodla som sa pre odstavenie mlieka, aby som sa mohla venovať svojej dcérke /pomaly som o ňu strácala záujem/. Doktor mi predpísal tabletky MYSALFON. Užívam ich štvrtý deň, zdá sa, že problémy ustúpili. Dozvedela som sa, že aj po užití tých tabliet je ešte možné kojiť. Je to pravda? Ako mam postupovať? Rada by som svojej dcérke dať to najlepšie. Už som v poriadku a dúfam, že už nenastanú komplikácie vďaka nevedomosti /som prvorodička a neskoro som sa obrátila na vhodné poradenstvo/.
  Za porozumenie a skorú odpoveď vopred ďakujem.

 • Mám 7 mesačného syna, ktorého zatiaľ kojím, aj by som ho rada čo najdlhšie kojila, ale máme problémy so spaním v noci. Zhruba od 2. mesiaca sa budil na hlad, resp. prsník tak 7-8 krát za noc. Od 6. mesiaca sa to ešte zhoršilo a budil sa tak každú polhodinu až trištvrte hodinu, t.j. 11-12 krát za noc. To sa už nedalo uniesť, tak som si ho nasťahovala ku sebe do postele. Zo začiatku to vyzeralo celkom nádejne, budil sa každé 2-3 hodiny, ale teraz je to už neúnosné, on je takmer stále "napojený" na prsníku a vo svojej postieľke už úplne odmieta spať. Myslíte si, že už v tomto veku je možné dieťa odúčať od nočného papania s tým, že to zvládne otecko alebo doporučujete radšej ešte vydržať, kým bude starší. Ďakujem veľmi pekne.

 • Mám 5,5 mesačného syna, ktorého zatiaľ úspešne kojím a chcela by som pokračovať aspoň 2 roky. Neskôr by som mu, ale nechcela dávať kravské mlieko, ale radšej kozie. Poraďte mi prosím, od akého veku je to možné a v akej forme, keďže je to mlieko nepasterizované a nosíme ho z dediny hneď po nadojení. A ešte by ma zaujímalo, či ho môžem piť aj ja, ak kojím. V tehotenstve som ho radšej nepila, lebo som čítala, že je možná nákaza toxoplazmózou. Ďakujem veľmi pekne.

 • Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či zelená stolica je naozaj symbolom nedostatku potravy dieťatka. Mám 6 týždňového synčeka, ktorého kojím, ale posledné dni máva zelenú stolicu. Ináč je spokojný a priberá. Má 5 kíl, tak neviem, či je ešte aj iný dôvod na takto sfarbenú stolicu, alebo mám nedostatok mlieka? Ďakujem