dnes má meniny Urban
zajtra Dušan
25.5. 2022
  MUDr. Michaela Vávrová
  Stomatologická poradňa

  Tu sa môžete opýtať na všetko o chrupe, starostlivosti o neho, prevencii a Vašich problémoch našej zubnej lekárky MUDr. Michaely Vávrovej.
   

  23
 • Pani doktorka, rada by som poznala Váš názor na nutnosť vytrhnutia mliečneho chrupu v prípade, že rastú trvalé zuby. Synovi (má 7 rokov) sa prerezávajú spodné jednotky (sú už skoro celé von), mliečne sa takmer nekývu a zubár zatiaľ odmietol mliečne odstrániť. Ďakujem

 • Vážená pani doktorka!
  Po narodení mojich detí-dvojičiek u obidvoch bolo zistené dentes prelactantes na dolnej gingive.Po vyšetrení pedostomatológom im bola prevedená extrakcia.
  Vo veku 5 mesiacov sa im objavili zakrpatené spodné jednotky, ktoré im časom vypadli.
  Teraz majú 15 mesiacov a spodné jednotky im stále nenarástli. V hornom rade majú po 4 zúbky a v spodnom majú dvojky vpravo aj vľavo.
  Je ešte predpoklad, že im dorastú mliečne spodné jednotky, alebo až trvalé ?

 • Prosím Vás o nasledovnú radu. Minulý týždeň som si objavila na zubnej stoličke pravdepodobne kaz. Nie je taký, ako ho mávam zvyčajne na ploche zubu, ale na prednej strane blízko pri ďasne, alebo až podďasno sa mi zdá, že zasahuje. Zatiaľ ma nebolí. Ako sa takýto kaz ošetruje? Nebude to moc bolestivé?

 • Zaujímalo by ma, kedy začínajú vypadávať prvé zúbky. Starší syn má 5 rokov a niektorým deťom v škôlke už začali vypadávať zúbky.

 • Prajem pekný deň. Chcela by som sa spýtať, či sa môže stať, že niektorý mliečny zub vôbec nevyrastie. Mám 18 mesačného syna, ktorému chýbajú dolné bočné rezáky. Prvý zúbok mu vyšiel ako 12 mesačnému. Je predčasne narodený(31. týždeň). Doteraz má vonku horné stredné a bočné rezáky, dolné stredné rezáky a prvé mliečne stoličky. Ešte ma zaujíma, či je dobré dieťa nútiť do umývania zubov, alebo pomaly ho k tomu priučiť. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.

 • Mojmu synovi sa zacali mliecne zubky prerezávat
  v 11 mesiaci. Od 6. mesiaca byval casto chory a bral viacero antibiotík, podla lekarky ani jedni neboli tetracyklinovej rady.Dudlik ani sladke caje nepijaval.Kojila som ho do 14 mesiaca a riadne rastol a priberal na vahe.Spodne zubky ma v poriadku, pekne biele, ale 4 horne predne zubky sa mu prerezali uz poskodené. Akoby ani nedorastli do dlzky.Ciastocne su poskodené aj niektoré horné stolicky.Teraz ma syn 3 roky a zubky su vlastne akoby vybité, resp. vyzerajú ako vydrate az po dasno, cierne. Okrem toho mu cez dasienko permanetne hnisaju,hnis mu vytlacam.Neviem ako dalej postupovat a ci nebudu znicene aj trvale zubky. Prosim, poradte mi, co robit. Dakujem

 • Dobrý deň, pani doktorka, chcela by som sa spýtať, ako mám postupovať pri riešení takéhoto problému. Včera pri hre synček spadol a odbil si kúsok zo zúbka. Veľmi ma to trápi,lebo sa obávam, aby sa mu zub nezačal kaziť. Syn má 19 mesiacov a odbitý zúbok je rezák. Nebolo by vhodné dať mu zub zabrúsiť? Odbitá časť je dosť ostrá. Ďakujem za odpoveď.

 • Dobrý deň, pani doktorka, chcela by som sa spýtať, ako mám postupovať pri riešení takéhoto problému. Včera pri hre synček spadol a odbil si kúsok zo zúbka. Veľmi ma to trápi,lebo sa obávam, aby sa mu zub nezačal kaziť. Syn má 19 mesiacov a odbitý zúbok je rezák. Nebolo by vhodné dať mu zub zabrúsiť? Odbitá časť je dosť ostrá. Ďakujem za odpoveď.

 • Dobry den chcela by som sa v mene mojej kamaratky opytat co podniknut v
  pripade ak jej rocnemu chlapcovi vyrastol zub navyse medzi dvoma rezakmi a
  umiestneny nad nimi. Za radu pekne dakujem.

 • Chcela by som sa spýtať, či sa dá dajako podporiť, alebo uľahčiť
  prerezávanie zúbkov. Moja dcéra má skoro 9 mesiacov a ani jeden zúbok. Nie
  je to neskoro? Ďakujem.