dnes má meniny Urban
zajtra Dušan
25.5. 2022
  Mgr. Dorota Smetanová
  Poradňa pre šťastnú detskú dušu

  Netrápte sa! Poradíme Vám, ako vychovávať detičky od útleho veku, aby v dospievaní a dospelosti z nich vyrástli ľudia, odolní voči psychickým poruchám.

  So svojimi odbornými i súkromnými skúsenosťami sa s Vami rada podelí:
  Mgr. Dorota Smetanová.

  Za citlivé a porozumenia plné odpovede v Psychologickej poradni ďakujeme aj:
  PhDr. Dorote Kopasovej, CSc.
  MUDr. Jele Maliarikovej
  PhDr. Marekovi Linhovi
   

  240
 • Dobrý večer. Mám 6-ročného syna, ktorý by mal ísť na budúci rok do školy. Má problémy s rečou (chodíme na logopédiu), s pozornosťou, ťažko sa učí nové veci a je strašne tvrdohlavý. Keď sa mu povie, že ideme kresliť, písať... začne hneď plakať a nepohnete s ním. Neviem, ako na neho. Môže to byť spôsobené operáciou srdiečka, nezostúpenými vajíčkami a ďalšími zdravotnými problémami? Ďakujem za radu.

 • Dobrý deň. Máme 5-ročnú dcérku, ktorá od troch rokov chodí do škôlky. Od začiatku boli obdobia, keď s radosťou chodila do škôlky, ale bolo aj tak, že s plačom. V poslednej dobe naša dcérka do škôlky chodiť nechce, preplače tam celé dopoludnia. Hľadali sme problém, ale aj spoločné riešenie... ale bez výsledku. Navrhli sme jej, že vybavíme jej inú škôlku, kde má ostatných kamarátov, ktorých už pozná, ale ani s tým nechcela súhlasiť. Nevieme, ako by sme jej mali pomôcť. Poraďte nám! Ďakujeme!

 • Dobrý deň, prosila by som o váš názor. Môj syn bude mať v máji bud. roku 5 rokov. Materskú školu navštevuje už od 2,5 roka. Problém je v tom, že nemá záujem o cvičenia, ktoré v škôlke organizujú učiteľky pre deti. Ide hlavne o kreslenie, maľovanie a o podobne cvičenia pre deti jeho veku, vrátane cvičení pre rozvoj matematiky u detí. Ide o to, že jedna pani učiteľka mi to stále zdôrazňuje, že môj syn nemá o to záujem, ale radšej sa, aj keď sám hrá, a ostatné deti so záujmom sledujú učiteľku. Môj názor je taký, že potrebuje ešte dozrieť, aj keď, viem, že jeho rovesníci sú napr. v kreslení zručnejší ako môj syn. Ale neviem, či ho mám radšej nútiť, aby kreslil a robil ostatné veci s deťmi a takto vypestovať u neho odpor k takýmto cvičeniam a neskôr aj ku škole? Inak je veľmi výrečný a rád si nechá čítať rozprávky, rád komunikuje a veľmi rád mi pomáha v domácnosti. Ďakujem za odpoveď.

 • Dobrý deň. Mám 3,5-ročnú dcéru a trápi ma, že je dosť neposedná a nechce ma poslúchať. Musím jej aj 5x zopakovať, kým poslúchne. Len veľmi krátko vydrží pri jednej činnosti. Všetky hračky porozhadzuje, chvíľu sa hrá a všetko nechá tak. Keď sa jej venujem a pomáham jej, tak vie aj poupratovať hračky. Ale nie vždy mám na ňu čas, keďže mám ešte 2-mesačnu dcéru. Ešte sa chcem spýtať, ako ju mám odučiť od plienok na noc. Ďakujem.

 • Dobrý deň, máme 16-mesačneho syna. Syn je veľmi hravý, ale aj žiarlivý, každý svoj neúspech a nesúhlas vyjadruje agresívnym správaním. Neustále nás bije. Neviem, ako ho to mám odnaučiť. Skúšala som plakať, keď ma udrel, ale nezabralo, ak mu to vrátim, tak ma udrie ešte silnejšie. Ako sa máme chovať v takejto situácii, aby sme z neho nevychovali tyrana, ale ani zakríknutého človeka. Ďakujeme za radu.

 • Dobrý deň, môj 18-mesačný syn bol od narodenia aktívne dieťa, je zvedavý, všade musí ísť, všetko musí vidieť, vyskúšať a z toho pramení môj problém. V poslednej dobe začal vyliezať na stoličky a z nich na stôl, prípadne na konferenčný stolík. Zabránila som mu v tom tak, že som stoličky posunula meter od stola, ale časom zistí ako ich prisunúť. Prístup k televízoru som mu zahatila stolíkom, ale naučil sa vyliezať aj na ten, a tak dočiahne aj na veci nad televízorom, ktoré ho preveľmi zaujímajú. Ak mu zakazujem liezť na čokoľvek, tak počúva chvíľu a popár minútach to opakuje. Už nemám energiu ho stále napomínať a odpútavať jeho pozornosť hrami alebo inými činnosťami. Ako ho naučiť počúvať moje "príkazy"? A mám mu vôbec brániť, alebo ho nechať pohybovať sa tak, ako chce a počkať, až ho táto činnosť prestane baviť? Ďakujem.

 • Dobrý deň, prosím Vás o radu. Mám syna v 3. ročníku ZŠ. Od malička je stále v pohybe. Ako začal chodiť do školy, dostáva samé poznámky, učitelia nám dohovárajú, že je neposlušný, nepočúva. V učení je šikovný, hlási sa na hodinách, zapája, teraz v 3. ročníku sa stále smeje na hodinách, je mu všetko smiešne, keď niektoré dieťa doňho drgne, tak si to vybavuje bitkou. Niekedy mám pocit, že ma ani nevníma, čo mu prikážem, doma sa naučí, ale niekedy dostane taký záchvat a robí zle. Neboli sme ešte u žiadneho psychológa. Keď je doma sám, tak sa prehrá, ale keď je v kolektíve, tak je úplne iný. Keď ho učitelia upozornia, tak on nič nespravil, ešte sa aj nahnevá. V poslednej dobe si v škole rieši veci bitkou, sotí spolužiaka o lavicu, o tabuľu. Pripisujú to mojej výchove, že asi nie je dobrá. Niekedy si myslím, že on sa už nechce ani zlepšiť, že on to berie ako samozrejmosť, že je zlý. Poraďte mi, ako mám reagovať, keď donesie domov jednotky a zároveň aj poznámku za zlé správanie. Prosím o radu, a ďakujem

 • Dobrý deň, chcela by som spýtať na môjho 9-ročného syna. Neviem si niekedy rady s jeho správaním. Zo školy sú naňho sťažnosti, že behá cez prestávky, naháňa sa, vykrikuje na hodinách a keď doňho niekto zapára, tak si to s ním rieši bitkou. Stále nosí poznámky za správanie, je jedináčik, doma mi to nerobí. Len niekedy dostane taký záchvat zúrivosti a začne vyvádzať. Stále musí byť v pohybe, niekedy mám pocit, že on sa ani nevie zaradiť do kolektívu, je priečny. Prosím Vás o radu. Ďakujem

 • Dobrý večer. Poprosila by som vás o radu, akými metódami je najlepšie ísť na moju 5-ročnú dcéru. Neviem, či je v rannej puberte, ale neviem si s ňou rady. Keď nemá svoj deň, tak jej všetko vadí, ak jej poviem, že treba ísť spinkať, lebo ráno vstáva do škôlky a musí si oddýchnuť, tak ma vôbec nerešpektuje a ak si trvám na svojom, tak dostane afektívny záchvat. Kričí na mňa, že ma nenávidí, že som blbá mama, fujkavá atď... Pozerá sa na mňa, ale pritom ako keby pozerala cezomňa. Snažím sa v takej situácii si ju pritúliť, ale veľakrát to nepomôže. Ak jej to prejde, tak príde, že ju to mrzí, ale to je dookola tá istá pesnička. Vždy ju to mrzí a urobí to opakovane. Veľmi ma to raní, keď sa takto ku mne chová a chcela by som docieliť, aby mala nejaký rešpekt. Veľmi pekne vám ďakujem

 • Dobrý deň, máme takýto problém, náš päťročný syn sa zajakáva, chodíme asi pol roka na logopédiu, zatiaľ bez výsledkov. Máva také obdobia, že niekedy krásne rozpráva a inokedy je to úplne zlé. A najhoršie na tom je, že ho to trápi, keď príde návšteva, tak je radšej ticho, maximálne odpovedá áno alebo nie. Neviem, ako mu ešte pomôcť, boli sme aj na neurológii, doktor mu predpísal kvapky Tiapridal 2-krát 10 kvapiek denne, je po nich kľudnejší a viac ospalejší, ale to je asi všetko. Bola by som Vám vďačná za nejakú radu, chcem mu pomôcť, ako sa len dá. Vopred ďakujem.