dnes má meniny Urban
zajtra Dušan
25.5. 2022
  MUDr. Simona Dianišková, PhD.
  Poradňa čelustnoortopedická

  So špeciálnymi poruchami zúbkov a zubov:
  - vývin zubov a jeho poruchy
  - nezaložené zuby
  - krivé zuby
  - poruchy prerezávania a strojčeky
  Vám poradí MUDr. Simona Dianišková, PhD.

  Opýtajte sa tu.

   

  34
 • Mám 21 rokov a nezaložené horné dvojky. V 13. rokoch mi trojky
  strojčekom stiahli na "akože dvojky", aj mi ich obrúsili a niečím vytvarovali do hranatého tvaru a teraz mám v podstate ako keby
  normálne jednotky a dvojky (inak trojky). Aj to celkom dobre vyzerá
  len štvorky sa mi posunuli na pôvodné miesto a za "akože dvojkami" mám
  škaredú medzeru. Tá medzera je vidno , veľmi je to neestetické. Avšak medzera nie je
  dostatočne veľká na vloženie implantátov. Mám úzku tvár a takže asi
  aj malú sánku, tak neviem, či by bolo možné strojčekom tie štvorky
  odtiahnuť od trojek a vložiť "akože trojky". Tak by som vás chcela
  poprosiť o info. Už by som to veľmi chcela začať riešiť kvôli práci, kde
  sa stretávam s ľuďmi. Nie je mi to príjemné. Je možné, aj keď už nie
  som vo vývine, nejako roztiahnuť sánku, alebo čo a tie štvorky od trojok
  roztiahnuť a vložiť implantáty? Možno ani nebude možné to takto odhadnúť , keď ste ma nevidela, ja som to len skúsila, lebo nemám vybratého ešte čelust. ortopéda, tak nemám sa ísť
  kam ukázať. Ďakujem :)

 • Chcela by som sa spýtať, keď začnú dieťatku rásť zúbky, aké lieky by sa mu mohli od bolesti podávať? Ďakujem za radu.

 • Dobrý deň, moja dcéra má 11 rokov a narodila sa bez založených trvalých zubov. Robili jej panoramatický snímok, kde zistili, že na nadpočetné zúbky v prednej časti chrupu, ktoré jej operačne odstránili v minulom roku. Trvalých zubov má len asi desať, a to vpredu a dve šestky vzadu, pričom jednu jednotku a jednu dvojku ma zdeformovanú a zatiaľ sa jej ani neprerezali.

  Stanovisko nášho zubného lekára je také, že nakoľko nemá zuby v zadnej časti chrupu, nie je možné jej urobiť žiadnu protézu, a to až do dospelosti. Druhý dôvod je ten, že sa jej stále neprerezala tá zdeformovaná jednotka a dvojka.

  Rada by som sa informovala, či ozaj nie je nejaké vhodné riešenie, nakoľko máme problém so stravovaním, veľmi zle sa jej je bez zubov, nakoľko v zadnej časti nemá žiadne oproti sebe stojace zuby a má problémy s priberaním. Je veľmi chudá a momentálne nás poslali aj na gastro vyšetrenie. Taktiež je stále viac vystavovaná rôznym posmechom a je preto veľmi uzavretá, nakoľko sa stále stretá s posmešnými pripomienkami ,a to nie len od detí.

  Je veľmi ťažké aj pre mňa počúvať prosby od svojej jedinej dcéry, ktorej by som splnila všetko, čo len žiada, no bohužiaľ toto nie je v mojich silách.
  Ďakujem

 • Dobrý deň, môj malý synček Davidko má už teraz pri prerezávaní z ľavej strany krivé zúbky, jednu stranu má narastenú nižšie... chcem sa opýtať, mohol by to mať aj s cumlíka? Je to treba ísť ukázať doktorovi? Davidko má 1,5 roka. Ďakujem

 • Prajem Vám pekný deň, mám 32 r., a asi pred 4 rokmi mi začala vyskakovať bezdôvodne, najskôr v spánku pravá časť sánky, neprikladala som tomu žiaden význam, lebo vždy sa to upravilo, ale teraz to začína aj cez deň, pravidelne, napr. pri jedení. Mám strach, čo ma ohľadom toho čaká, neviete mi poradiť? Ďakujem

 • Dobrý deň. Môj syn dostal vyberateľný strojček na úpravu chrupu pre úpravu predných zubov (v ďasne vyrastená trojka krížom cez jednotku a dvojku - problém, o ktorom som už písala). Ráno ho veľmi bolí zub, nie však predný, ale štvorka. A to tak, že nevie jesť a má ho vysunutý mimo zhryz, von a doslova sa hýbe. Keď som volala lekárke, tak povedala, že strojček mu nič nerobí, lebo si ho ešte ani nenastavuje a vraj je precitlivený. Naozaj mu strojček nemôže ublížiť? Nechcela by som, aby prišiel o štvorku, keď ani nie je isté, či sa mu zachráni trojka.

 • Dobrý deň. Nášmu 19-mesačnému synovi narástli v 16 mesiacoch prvé 3 zúbky, 4. zub narástol o dva mesiace neskôr. Dva horné má rovné, ale obidva spodné má úplne krivé. Nikdy nemal dudel, nepil z fľaše, bol doteraz kojený a ani palček si nedával do pusy. Už sme boli aj u zubára, chcela som sa ho spýtať, či nerastú synovi neskoro zúbky a či mu vôbec narastú. Do pusy mu nepozrel. Hovoril, že zatiaľ je to ešte v poriadku. Asi má tvrdšiu sliznicu. No ja mám obavy. Mohlo by sa stať, že by mu nenarástli mliečne zúbky? Ďakujem za Váš čas.

 • Dobrý deň, moja dcéra má 2 roky a 2 mesiace a asi v roku sa jej zlomila predná jednotka a druhá bola nalomená, tak jej zubárka obrúsila zuby a korene nechala, potom mala na dvojke kaz, tak jej ho zablombovali, má kazivé zuby asi po mne. Nebude mať s tými jednotkami problémy a ako jej teraz vypadnú, keď tam má len korene? Ďakujem

 • Dobrý deň, pani doktorka! Chcela by som sa s Vami poradiť. Mám 46 rokov a zuby „zdravé, pekné“ až na to, že predné mám trochu vysunuté dopredu a na pravej strane dvojka je vzadu a očný zub mi dosť trčí von. Chcela by som od Vás radu, čo by ste mi odporučili. Dať si strojček? Alebo na tú dvojku a očný zub si mám dať urobiť korunku? Asi sa budete pýtať, prečo som si to nedala spraviť už skôr? Vždy som sa bála a nikdy som nemala odvahu si dávať trhať alebo brúsiť zuby. Ale teraz ako starnem mi to čím ďalej viac vadí a preto sa chcem s vami poradiť, ako mám postupovať. Čo by bolo v mojom veku lepšie. Podotýkam, že nemám paradentózu. A tie zuby sú úplne zdravé. Ďakujem vám za radu.

 • Pekný deň, som v 31. tt a bola som na usg. Chcela by som sa spýtať, či je normálne, keď veľkosť hlavičky zodpovedá 31+6 a bruško 31+1 a nožičky 30+3? Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.