dnes má meniny Móric
zajtra Zdenka
22.9. 2019

o rakovine krčka maternice

Súvisiace články o rakovine krčka maternice

Čo je HPV?
HPV alebo ľudský papilómavírus je vysoko nákazlivý, bežný vírus. Vírus má základ DNA a je geneticky stabilný. Táto genetická stabilita znamená, že proti vírusu sa dá dlhodobo chrániť očkovaním, na rozdiel napríklad od vírusu chrípky, ktorý sa často mení a preto vyžaduje každoročné očkovanie.

Ktorá žena je riziková? Riziko vzniku rakoviny stúpa všeobecne u všetkých lokalizácií s pribúdajúcimi rokmi. Určitú rizikovú skupinu pre vznik rakoviny vaječníkov tvoria ženy, ktoré nemali deti alebo ženy, ktoré mali prvý pôrod po 30. roku a ženy, ktoré sa dostali do prechodu až po 50. roku života. Rizikovými faktormi sú taktiež dlhodobé podávanie hormónov, ako aj rodinný výskyt rakoviny vaječníkov, prsníka, tela maternice a hrubého čreva. Avšak všetky tieto spomínané rizikové skupiny nie sú jednoznačne dokázané.

Rakovina krčka maternice je tzv. preventabilné ochorenie, teda ochorenie, ktorému je možné predchádzať. V súčasnosti máme k dispozícii primárnu prevenciu - očkovanie proti najčastejším vyvolávateľom rakoviny krčka maternice, ktorými sú HPV 16 a 18 a sekundárnu prevenciu– cytologický skríning, ktorý spočíva v tom, že rakovina krčka maternice sa vyvíja cez predrakovinové stavy. Dokážeme ich diagnostikovať a liečiť, čím zabránime vzniku rakoviny krčka maternice.

Mýtus: Rakovina krčka maternice je dedičné ochorenie
Pravda: Rakovinu krčka spôsobuje bežný vírus, tzv. ľudský papilomavíris alebo HPV. Ide o veľmi rozšírený vírus, ktorý sa ľahko prenáša pohlavným stykom alebo pri intímnom kontakte s kožou v oblasti vonkajších pohlavných orgánov. Počas svojho života sa týmto vírusom infikuje až 80% sexuálne aktívnych žien, pričom väčšina už v prvom roku po začiatku pohlavného života. Každá sexuálne aktívna žena je preto ohrozená infekciou HPV, ktorý môže spôsobiť vznik rakoviny krčka maternice – nezávisle od jej rodinnej anamnézy.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO odhaduje, že v roku 2025 umrie na Slovensku o 46 % viac žien nad 64 rokov a o 7% viac do 64 rokov na následky rakoviny krčka maternice v porovnaní so súčasným stavom. Z hľadiska prevencie sme na tom najhoršie spomedzi 34 krajín OECD.

Kedy by som sa mala prvýkrát podrobiť cytologickému vyšetreniu?
Vek, v čase prvého cytologického vyšetrenia sa líši v jednotlivých krajinách. Na Slovensku je to od 18 rokov alebo od prvej gravidity. Mali by ste si však zapamätať, že sa musíte pravidelne zúčastňovať na cytologickom vyšetrení, pretože rakovina krčka maternice vám hrozí počas celého vášho sexuálne aktívneho života.

Rakovina krčka maternice je závažné ochorenie. Prečítajte si užitočné informácie a budete môcť aktívnejšie pristupovať k starostlivosti o svoje zdravie. Nezabudnite na pravidelné návštevy u svojho gynekológa a neváhajte položiť mu otázky, ktoré sa týkajú cytologického vyšetrenia, rizika vzniku rakoviny krčka maternice a možností, ako sa chrániť pred týmto ochorením. Pamätajte, že váš gynekológ je vašim partnerom a nehanbite sa otvorene s ním hovoriť o otázkach týkajúcich sa maternice.

Voľba liečby rakoviny krčka maternice závisí od lokalizácie a veľkosti nádoru, od jeho štádia (rozsahu), veku pacientky, celkového zdravotného stavu a od iných faktorov. Určenie štádia je veľmi starostlivý postup, ktorým sa zisťuje rozsah nádoru a jeho prípadné rozšírenie do iných častí tela. Lekár urobí dôkladné gynekologické vyšetrenie orgánov panvy (niekedy aj v celkovej miernej anestézie). Vyšetrenie môže doplniť cystoskopia (vyšetrenie močového mechúra), alebo proktosigmoskopia (vyšetrenie konečníka a dolného esovitého úseku hrubého čreva). Pretože rakovina krčka maternice sa môže rozšíriť aj do močového mechúra, konečníka, lymfatických uzlín, alebo do pľúc, potrebné je aj röntgenové vyšetrenie týchto oblastí. Niekedy ho doplňuje aj röntgenové vyšetrenie obličiek a mechúra pomocou intravenózneho pyelogramu.

Bunky na povrchu krčka maternice prekonávajú niekedy proces, ktorého výsledkom je ich biologická a morfologická abnormalita, to však ešte nie je rakovinová premena bunky. Podľa poznatkov dnešnej vedy sa dá predpokladať, že niektoré abnormálne zmeny buniek krčka maternice sú prvým krokom v sérii krokov pomalého procesu, ktorý môže po niekoľkých rokoch viesť k vzniku rakoviny. Takéto zmeny nazývame prekancerózou (predrakovinovým stavom).

Každý rok sa registruje na Slovensku okolo 550 nových prípadov rakoviny krčka maternice a okolo 690 nových prípadov rakoviny tela maternice.

Syndikovať obsah