dnes má meniny Móric
zajtra Zdenka
22.9. 2020
Déčko pre lepšiu imunitu
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Možno ste nevedeli, že okrem chronicky známeho vitamínu C či zinku potrebuje naša imunita aj vitamín D! Jeho pozitívny vplyv sa neprejavuje len na pevnosti a sile kostí i zubov, „déčko“ je dôležité aj pre správne fungovanie imunitného systému. Pravidelné dopĺňanie v podobe výživových doplnkov pomáha zabrániť vzniku sezónnych ochorení – chrípky, nádchy, angíny.

Ako sa k nemu dostať?

Počas slnečných dní ho prirodzene získavame z priameho slnečného UV-B žiarenia. V zime a dokonca i na jar je príjem vitamínu D výrazne obmedzený – a to nielen počas sychravých dní. Biologicky aktívne slnečné lúče dopadajú v našich zemepisných šírkach na zem v nepriaznivom uhle a preto sa vitamín D s výnimkou letných mesiacov v koži netvorí. Bez užívania špeciálnych potravinových doplnkov je jeho prísun do organizmu výrazne obmedzený. 

Ktoré déčko si vybrať?

Nielen deti, ale aj starší ľudia sú v zime obzvlášť náchylní na prechladnutie, kašeľ a virózy. Nepretržité užívanie vitamínu D je preto vhodné pre všetky vekové kategórie. Okrem výskytu sezónnych viróz môže jeho nedostatok spôsobovať širokú škálu rôznych fyzických i psychických problémov. Lekárne ponúkajú široký výber produktov s obsahom „déčka“. Slovenská spoločnosť GENERICA priniesla na trh novinky s obsahom čistého vitamínu D3. Produkty v podobe nových kvapiek či kapsúl ponúkajú vitamín D3, ktorý pochádza z prírodného lanolínu, vzácneho zdroja tohto druhu vitamínu. Ide o tú istú formu, aká sa tvorí v pokožke vystavenej slnečným lúčom. Získava sa z vlny zdravých oviec, pasúcich sa na lúkach v oblasti Austrálie a Nového Zélandu. Vitamín D3 je rozpustný iba v olejovej forme. Prítomnosť oleja je základom pre správne prijatie vitamínu D do tela. Vo väčšine kvapiek sa používajú stredne nasýtené triglyceridy. Sú však ťažšie stráviteľné a môžu spôsobovať tráviace problémy. Najmä u detí bývajú po podaní bežných preparátov na báze triglyceridov časté bolesti bruška, nafukovanie, koliky. Slovenský výrobca priniesol na trh kvapky Vitamín D3 s obsahom olivového oleja, ktoré nezaťažujú žalúdok. Výskyt nežiaducich účinkov v podobe tráviacich ťažkostí tak klesá na minimum a preto ich bez obáv môžete podávať svojim deťom minimálne do ukončeného druhého roku života.

Užívanie kvapiek s vitamínom D sa odporúča aj neskôr v detskom veku a tiež v dospelosti – veď pevné zdravie a dobrú imunitu chceme mať všetci. Dospelí môžu siahnuť po kapsuliach s vysokým obsahom vitamínu D – až 2000 medzinárodných jednotiek.

www.generica.sk

PR